| Vali1234gahavjygjaka a întrebat:

Daca am intrat în pubertate mai devreme, o sa ies mai târziu?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate aprecia care va fi ritmul tau de dezvoltare fizica si din acest motiv nu se poate cuantifica/previziona lungimea pubertatii care reprezinta de fapt intreaga perioada necesara trecerii tale de la stadiul de copilarie pana la cea de adolescenta. De obicei dureaza intre 2 si 4 ani. Sanatate!

| Nemessys a răspuns:

Pubertatea este perioada vieții dintre copilărie și adolescență în care se dezvoltă fizicul, psihicul și organele sexuale. La fete pubertatea începe de obicei la 10-11 ani, iar la băieți la 11-12 ani. În general, pubertatea se termină la 14-15 ani. Daca ai intrat mai devreme, asta nu inseamna ca nu o sa iesi mai tarziu. Tot la 14-15 se termina. Dar nu inteleg la ce te refer cand ai zis,, am intrat in pubertare". Te referi la ani, sau la dezvoltarea fizica si gandire? Daca e la ani, nu are cum sa fie mai devreme si tot nu iesi mai tarziu, dar daca este de la dezvoltare fizica sau gandire, la fel, nu iesi mai tarziu.

| deeeaqq a răspuns:

Nu măi.
De ce ai crezut asta?