| anonim_4396 a întrebat:

Daca am nascut luna aceasta, cand pot incepe sa folosesc anticonceptionale, avand in vedere ca nu am folosit niciodata.va rog ast un raspuns. multumesc

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din punct de vedere religios (ortodox sau indiferent ce alt cult), folosirea anticoncepționalelor este echivalenta cu avortul (implicit cu crima), întrucât anticoncepționalele (și steriletul de asemenea) nu împiedica fecundarea ci fixarea ovulului fecundat pe mucoasa uterina, iar ovulul fecundat este considerat deja o noua viata.
Recomandarea mea este sa folosiți prezervativul sau diafragma și spermicide, sau controlul ejaculării (asta este mai greu și mai riscant). Referitor la acest sfat unii s-ar putea sa reclame ca acestea sunt păcate de asemenea, căci Onanis a fost pedepsit pentru aceasta, dar le răspund și lor, ca el nu a fost pedepsit pentru acest fapt, ci pentru ca a încălcat legea leviratului.
Domnul fie cu tine și cu familia ta.

| ingerell a răspuns:

Nu stiu sa-ti zic dupa cat timp dar stiu ca se incep din prima zi a menstruatiei
oricum vorbeste cu un ginecolog, si vezi ce iti recomanda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cel mult 2 ani.