| Perfectu a întrebat:

Daca as face dragoste cu prietena mea dar neprotejat fara sa ejaculez in ea...ar ramane insarcinata? Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi considera ca ejacularea in afara vaginului exclude total o eventuala sarcina ceea ce este eronat. In timpul actului sexual propriu zis se poate intampla ca barbatul sa aiba o secretie cat o picatura ( asta inainte de ejaculare, inainte de orgasm) ceea ce se numeste pre-ejaculare. Aceasta secretie este insesizabila si complet incontrolabila. Face parte din procesul de lubrefiere insa contine spermatozoizi care pot lasa femeia insarcinata daca aceasta este in perioada fertila.

8 răspunsuri:
| newarena1 a răspuns:

Desigur ca nu, o multime o fac asa; doar ca trebuie sa fii atent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca luam in calcul femeile care fac sex de cateva ori pe saptamana neprotejat, cu ejaculare in interior din dornita de a avea copil si se chinuie uneori si cateva luni sa il faca, ce sanse ar fi ca la o ejaculare in afara fata sa ramana insarcinata? Destul de putine.
Acum vine partea a doua, unde viata te surpinde si e posibil ca fata sa fie una din norocasele/ghinionistele extra-fertile care raman insarcinate cat ai bate din palme. Sansele sunt foarte mici daca stapanesti tehnica, dar pentru siguranta scoate 3 lei din buzunar si ia un prezervativ.

| Perfectu explică (pentru anonim_4396):

Poi te simti mai bine faralaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Perfectu):

Chiar daca te simti bine fara, preferi o placere care va trece si dupa un copil? Mai bine e sa te protejezi pentru ca sansele s`o lasi insarcinata sunt foarte mari si ai putea deveni tatic daca nu te protejezi!

| MihaiTT a răspuns:

Da este posibil sa ramana insarcinata daca o faceti in perioada in care este la ovulatie iar tu daca nu esti atent poti scapa chiar foarte putin sau inclusiv lichidul seminal poate contine spermatozoizi deci....sansele pot fi mici dar tot este posibil

| EUBMV89 a răspuns:

Este posibil sa ramana insarcinata, pentru ca in timpul actului sexual voi baieti ''liberati'' o secretie care este posibil sa contina si sprematozoizi, nu in aceeasi cantitate ca atunci cand ajungeti la orgasm, dar totusi. Sunt foarte mici probabilitati, dar este posibil sa ramana insarcinata.

| Perfectu explică:

Imi ziceti un procent va rog?big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Perfectu):

Chiar cred ca ceri prea mult. Un astfel de raspuns nici un medic nu cred ca ti l-ar putea da. Pot veni unele persoane sa iti scrie aici diverse cifre dar chiar crezi ca ei stiu? Gandeste-te logic, anatomia nu este o stiinta exacta precum matematica.