| anonim_4396 a întrebat:

Daca barbatul nu ejaculeaza in femeie aceasta nu poate ramane insarcinata? Eu stiam ca si lichidul seminal de la barbati contine spermatozoizi.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lichidul care lubrefiaza penisul pe toata durata actului sexual contine intr-adevar spermatozoizi. Studiile arata ca daca barbatul nu ejaculeaza (certitudine 100%), riscul de sarcina este cuprins intre 4% (in zilele cu fertilitate minima a femeii) si 27% (in zilele cu fertilitate maxima).

| monyk a răspuns:

Buna, da poate sa contina, dar nu neaparat.Nu e sigur ca contine dar e posibil, atat timp cat faci sex, esti mereu in posibilitatea de a ramane insarcinata, deci atentie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și lichidul seminal și sperma este același lucru.
Dacă nu ejaculează în vagin aplică metoda coitului întrerupt și dacă nu este destul de dibagi la retragere poate pierde pe drum picătura fericirii sau lichid preejaculator (sunt destui spermatozoizi care să fecundeze ovulul) iar șansele de sarcină sunt mari dacă și femeia se află la ovulație.
Pa, pa.

| emilia21 a răspuns:

Buna e adevarat, si lichidul seminal contine spermatozoizi, si sunt sanse sa ramai insarcinata, sfatul meu e, cumpara un test de sarcina si fa-l dupa 21 de zile de la acel contact, ca sa te linistesti.
bafta si sper sa-ti iasa cum vrei tu!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! daca barbatul nu ejaculeaza nu ramane insarcinata dar si lichidul acela contine spermatozoizi deci este posibil sa ramana

| bblock69 a răspuns:

Da.este adevarat!
Multa atentie si multa...protectie!

| puiuc a răspuns:

Depinde eu cu fosta prietena crying de vreo 5 ori am facut-o cu prezervativ de fiecare data ma terminam inuntru ultima data s-a rupt nu am simtit si am facut o prostie am trecut peste multumesc domnului dar de atunci faceam fara si nu sa mai intamplat pentru ca barbatul simte cand ii vine iar daca vrei de mai multe ori se poate spala "iti zic din experientele mele nu e musai sa faci dupa cum zic eu eu am dat un sfat".

| procust a răspuns:

Asa este, si lichidul seminal contine spermatozoizi, dar intr o cantitate mult mai mici, deci si sansa de a ramane partenera insarcinata este redus. dar nu imposibil

| mysteryo_3033 a răspuns:

Nu nu contine...deci nu-ti fa grijibig grin