| RAY a întrebat:

Daca cineva v-ar propune o aventura ati accepta?
Oare de ce societatea din jurul nostru considera femeia curva doar ca se intalneste cu mai multi parteneri, adica ce rau face ca cunoaste persoane noi? E o gandire proasta, misogina.

Chiar si relatiile sexuale fara a avea o relatie serioasa de ce nu sunt vazute cu ochi buni? Adica daca vreau sa fac sex trebuie sa am o relatie serioasa, sa fiu casatorit/a?

11 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

1. Nu. Nu-mi place să fac sex cu necunoscute.

2. Sunt femei care au o grămadă de parteneri de sex fără să le considere nimeni curve. De ce? Pentru că nimeni nu are habar ce fac ele. Dar tot așa, mai e și Saveta din Poplaca care e curva satului pentru că s-a culcat cu doi din sat și acum o știe tot județul.
Cred că totul ține de inteligență. Poți ajunge "curvă" și dacă nu te-ai culcat cu nimeni, ci doar pentru că "așa lași impresia".

3. La fel e și cu relațiile sexuale. Ce înseamnă "nu sunt văzute cu ochi buni"? Cine să le vadă? Cine trebuie să știe ce faci tu? Cum să afle cineva ce faci tu? Decât dacă ai gura mare și te dai în bărci povestind prietenilor "bă, să vezi pe cine am f#### eu aseară"
E o vorbă de duh românească foarte potrivită "Dacă te bagi în mocirlă te mănâncă porcii".

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu zici bine dar întrebarea era de ce oare prejudecățile sunt doar împotriva femeilor. Ok ești discreta din bun simt dar în fond nu ar trebui sa conteze numărul partenerilor atât timp cât ești femeie libera.

| Maikol a răspuns (pentru Emma30555):

Mi.a zis mie un om batran odata...cica o cheie care deschide mai multe lacate este o cheie valoroasa...dar un lacat care se deschide la orice cheie nu prea laughing)

| Emma30555 a răspuns (pentru Maikol):

Nu știu cata relevanta are. Caracterul și educația contează când alegi o fata pentru a fii cu ea pe termen lung.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Asta e adevarat

| Emma30555 a răspuns:

S a pus aici accent pe discreție, oricât de discret ai fii unele lucruri se afla deoarece ai prieteni comuni cu care ieși, e de ajuns ca cineva sa aibă prejudecăți învechite și sa și facă impresii de genul, de aceea este important și ce fel de oameni ai în jurul tău. Ideea pana la urma este ca o femeie chiar dacă are o viata tumultuoasa dacă se face respectata prin atitudine, comportament ește înconjurată de oameni mai deschiși la minte, bârfele de acest gen vor fii mai puține. Mai greu este prin orașele mici când toată lumea se știe cu toată lumea și dacă deja nu ți au mers doua relații probabil oamenii mai simplii vor începe cu prejudecățile. De ce se întâmplă asta? Pai prin anii 60, 70 fetele cuminți făceau sex după nunta. De atunci și pana acum s-a mai schimbat lumea dar tot mai rămân idei de genul ca băieții au voie fetele nu. De fapt nimănui nu i pasa, în ziua de azi oamenii educați pun accent pe alte valori, dar cei care sunt mai de moda veche nu vor vedea cu ochi buni fetele mai libertine, în schimb vor fii mereu îngăduitori cu băieții mai libertini.

| Dalmore a răspuns:

Mi s-a propus, n-am acceptat, pentru ca nu ma atrage absolut nicio persoana cu care nu am o conexiune mai... speciala.

Oare de ce trebuie sa stie toata lumea ce nr de parteneri a avut? Daca iti vezi de intimitatea ta si n-o strigi in gura mare, n-are cine si de ce sa te faca curva.
Asta mi se pare prostia secolului, ca toata lumea tinde sa-si puna toata viata pe retelele sociale, lucruri care ar trebui sa ramana private. Acum e mai ok, dar acum cativa ani, cand abia devenise la moda check-in-ul aveam maimute in cartier care isi dadeau tag IN PAT rolling on the floor cu cate un tip.

Faci sex cu cine vrei, din ce motive vrei, si cat timp nu te lauzi cu asta, nimanui nu-i pasa. Dar totusi...

O chestie naspa la,, aventuri'' cu oameni necunoscuti, pe langa ca te pandesc toate bolile, habar nu ai cu cine esti... tipul poate-i peste, poate te filmeaza, poate te omoara dupa - au fost atatea cazuri si fetele nu se invata minte.
O fata din cartierul meu stiuta pentru,, aventurile ei'' acum e in Italia, la produs.
Adica ok, faci sex cu cine vrei, dar ai si putin creier in capul ala si fa-o cu oameni de incredere, nu chiar cu orice tip in sant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteazã calitatea nu cantitatea.Fiecare vrem in sinea noastra monogamie, iubire adevarata, nu trebuie sa ne Mintim singuri. Cred eu. Dacã e cam imposibil e partea a doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cine.Dar nu văd de ce nu.
Pentru ca nu contează decât ce văd ceilalți.Si,in general, ce se intampla in dormitor, rămâne acolo.Se afla doar dacă vrei tu sa se afle.Si dacă vrei sa se afle cu cine, cum si când faci sex probabil ca meriți sa fii numita asa.Nu are importantă ce faci, ci cât de mult știu ceilalți despre ce faci.
Cui îi pasă cum sunt văzute?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt si porci care dupa o noapte de amor te amenita cu denigrarea sociala