| BoOoMbOnik a întrebat:

Daca dupa ce am fost dezvirginata mi-a intarziat ciclul 4 zile si imi curge mai putin decat inainte cand eram virgina se poate sa fi ramas insarcinata? rog seriozitate. multumesc.

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca ai ramas insarcinata

| unknownn a răspuns:

Sa dea domnu'!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să înţeleg că, până la urmă, ţi-a venit menstruaţia...

Aceste "diferenţe" ale menstrei ( faţă de perioada când erai virgină ) se pot datora tocmai faptului că ai fost deflorată.

După începerea vieţii sexuale, au loc ( în organismul tău ) diverse transformări, între care se pot enumera şi : modificarea duratei ciclului menstrual, modificarea aspectului menstrei ( durată, cantitate, culoare ), modificarea simptomelor premenstruale, etc.

Totuşi, TREBUIE să fi ATENTĂ la aspectul şi durata acestei menstre - să NU fie "ciclu peste sarcină"!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta va avea aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra va fi "normală" şi va dura 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Toate cele bune.

| BoOoMbOnik explică (pentru bursuc001):

Azi e abia prima zi si are culoarea normala cum o avea si pana acum. deci e de bine nu? mersi mult. m-ai ajutat enorm.

| bursuc001 a răspuns (pentru BoOoMbOnik):

Cu plăcere!

DA, pare să fie OK!

Dacă ţine 3-4 zile, chiar dacă e mai puţin, este bine şi NU cred să fi însărcinată.

Toate cele bune.

| BoOoMbOnik explică (pentru bursuc001):

Buna... scuze ca te deranjez din nou. m-a tinut doar 2 zile dar culoarea era normala si cantitatea la fel adica ca si inainte, dar totusi m-a tinut doar doua zile. crezi ca e o problema? multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru BoOoMbOnik):

NU mă deranjezi, nici o problemă.

Chiar dacă menstra a ţinut DOAR 2 zile, din moment ce a avut culoare/cantitate normală, NU cred să fi însărcinată!

Totuşi, pentru mai multă SIGURANŢĂ, să FACI 2 teste de sarcină "corecte" ( la 3 săptămâni de la contactul sexual ), aşa cum EXPLICAM în răspunsul de la cealaltă întrebare.

Şi, pe viitor, să FOLOSIŢI prezervativul!

Toate cele bune.

| Different69 a răspuns:

Nu e vorba de sarcina. E ceva normal.

| abNb a răspuns:

Reactie secundara a corpului nu-ti face griji. Poate e doar o coincidenta la urma urmei!

| looovee a răspuns:

E normal sa-ti mearga mai putin, sau produs schimbari in organism. Nui nimic

| MasKatUl a răspuns:

Daca ai ciclu e ok. Nu's fata dar stiu (aleluia!) ca cat timp ai ciclu nu esti insarcinata. Poate e o reactie secundara a organismului tau. Noroc in continuare!

| Necrophilia a răspuns:

Da, iubire, esti insarcinata cu o cantitate mare de prostie. Dupa ce ca ti-o tragi la 13-14 ani, cati ai tu, nici nu stii biologie. Daca ti-a venit ciclu, nu ai cum sa fii insarcinata. Sangele ala care curge din tine o data pe luna e placenta care nu protejeaza niciun copil. Oameni prosti...

| zgary4all a răspuns:

Eu nu cred, eu sunt de parerea ca daca iti vine ciclul dupa un act sexual si el se repeta luna de luna, chiar dereglat daca e nu ai cum sa fi ramas insarcinata, parerea mea.

| Cyoy a răspuns:

La cat dse buna esti cred ca si a dat cavaleru durmu din prima laughing))

| BytzaRoby a răspuns:

Nu este ceva normal nu iti face griji!winking

| BytzaRoby a răspuns:

Nu iti face probleme e ceva normal asa este omeneste si firesc.nu iti face griji.nuesti insarcinata