| vale5678 a întrebat:

Daca dupa ce mi a trecut ciclul dupa cateva zile (nu mai mult de 4) a bagat o o data fara prezervativ exista riscuri sa raman insarcinata? (Ciclul a durat 6 zile, am auzit ca exista o legatura intre dura menstruatiei si a ramane insarcinata)

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, ai inteles gresit. Perioadele ciclului menstrual se calculeaza numai si numai in functie de data la care iti vine menstra, nu de cea la care iti trece. De aceea, trebuie sa precizezi doar a cata zi dupa venirea menstrei a avut loc contactul sexual, nimic mai mult. Adesea, femeile precizeaza data la care le-a trecut menstra desi nu are absolut nici o relevanta si atunci eu incerc sa apreciez cam cand ar putea fi data la care le-a venit menstra.
Asadar, tu erai in ziua a zecea a ciclului menstrual, deci cu fertilitate mare. Un contact sexual neprotejat fara ejaculare, in aceasta zi are un rsic de sarcina de cam 15%. Nu conteaza durata contactului sexual.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu. Sub nicio forma. Daca ai o menstruatie regulata, pericolul intervine intre a zecea si a douazecea zi. Stai linistita. Sarbatori cu bucurie!