| Marbella188 a întrebat:

Daca după ce se termina și tu ai in și pe mana sperma, iar după te ștergi cu haina USCATA*, (intre timp, mai stai in pat, te îmbraci, te incalti, ieși afară) iar după vreo 30 de minute am mers la baie dar am uitat nu știu cum să mă spăl pe mâini, mai exista posibilitatea sa fie pe mâini spermatozoiz și atingându-ma acolo jos sa pot rămâne gravidă?
P.s eram in a 4/5 a zi de ciclu, dar am auzit că poți să rămâi chiar și atunci. și mi e frica

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In functie de conditiile de mediu (aciditate, umiditate, temperatura) spermatozoizii pot supravietui in afara organismului intre cateva minute si cateva ore. Capacitatea de fecundare scade dupa cateva zeci de minute.

detalii:
http://www.seximus.ro/......smului.php

| Marbella188 explică (pentru sierra1):

Pai și dacă amiesit și pe afară și mi-am umezit mâinile cu apa cat m-am atins în păr. e posibil!?

| sierra1 a răspuns (pentru Marbella188):

ți-ai introdus degetele in interior?

| Marbella188 explică (pentru sierra1):

Pai cum m-am șters și mi am schimbat tamponul

| sierra1 a răspuns (pentru Marbella188):

OK, acum ai "scăpat" dar folosește contraceptive pentru liniștea ta și a partenerului

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui sex neprotejat intretinut in cea de-a 4/5 zi a ciclului menstrual, exista insa este extrem de mica de 2-3% si numai in cazul in care ciclul menstrual este de regula foarte scurt de 21 pana la 23 de zile sau este si foarte scurt si foarte dereglat. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti ramane gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

M-ai zăpăcit cu paranoia ta. Nu mai face sex dacă crezi că orice chestie poate duce la o sarcină.

| DorelExpertu a răspuns:

Nu vei ramane gravida, dar haina va ramane in continuare patata.

| PuținConteazăNumele a răspuns:

Asta este una dintre cele mai penibile întrebări. din câte am văzut pe site ul ăsta.