| Anonima22042020 a întrebat:

Dacă ești prieten cu o fată, îi spui că o placi dar nu vrei o relație. Dar totuși o săruți, o îmbrățișezi, petreci timp cu ea, vă apropiați și deveniți mai intimi(fără a include sexul de orice fel), ce înseamnă asta? Și dacă ea se îndepărtează de tine imediat faci pași spre ea și demonstrezi exact contrariul a ceea ce ai zis? Ce Dumnezeu urmăresc băieții de genul asta? Că nu înțeleg. Adică am fost in situația asta și acum o prietena are aceeași problema. Sunt prieteni foarte buni, vorbesc absolut orice, oricând. Au vrut sa fie împreuna dar el brusc s-a răzgândit spunându-i ca nu o merita și ca el nu poate avea o relație. Și când ea s-a distantat s-a întors repede la ea și face mereu gesturi drăguțe. Prietena mea spune ca ar fi dispusă sa se vadă cu el și sa petreacă timp cu el chiar și fără relație. Doar ca nu știu...îmi cere mie sfatul, dar nu știu dacă sa ii zic ca face ceea ce trebuie. Nici eu nu înțeleg ce e in capul baiatului

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Dacă nu există dorință din partea lui, prietena ta nu are sens să forțeze nota.
Nu este el, persoana potrivită pentru ea.
Degeaba îl dorește, mai trebuie să existe atât reciprocitate, cât și initiativă din partea lui.

| Anonima22042020 explică (pentru Ofiintă):

Chestia e că atunci când se îndepărtează el mereu se apropie de ea. O derutează asta și nu înțelege dacă tine la ea sau nu

| Ofiintă a răspuns (pentru Anonima22042020):

Face asta pentru că simte nevoia de atenție, însă nu o iubește pe prietena ta.
Motivul pentru care a refuzat să aibă o așa zisă relație cu aceasta.
El nu face decât să o amâne și să o adune după bunul plac.
Asta este si motivul pentru care ea este derutată și nu mai știe dacă este albă sau neagră.

| ania a răspuns:

În capul băiatului e fugă de responsabilitate. Oricând îi tună să renunțe la relație sau găsește o altă fată cu care vrea să fie mai serios îi poate spune celeilate= Eu ți=am spus de la început că nu vreau o relație, nu ai ce să=mi reproșezi.Eu cred că o relație e onestă doar când amândoi au învedere căsătoria altfel unul se implică mai puțin și unul suferă. Chestia cu nu te merit e vrăjeală.Mai bine te respecți și nu te lași exploatată emoțional, te rogi lui Dumnezeu pentru viitorul partener de căsătorie și lași în pace pe cei imaturi să se maturizeze.

| Emma30555 a răspuns:

El este egoist, nu vrea nici cu ea nici fără ea, cel mai bine ar fi ca ea sa vorbească cu el sa îl întrebe lucrurile astea, de ce nu vrea dacă totuși se tine după ea, și sa l întrebe concret ce vrea de la ea, doar prietenie fără sex, sex fără sa fie în relație sau vrea sa se cunoască pe parcurs și sa vina de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi binenteles că e dispusă pentru că o atenție în plus nu strica niciodată.
Vrea relație, numai că nu se simte in stare sa aibă una.
Tipul are probleme cu încrederea în el și probabil și o stima de sine scăzută și se așteaptă ca ea sa-i ofere afecțiune și încurajări.
Se întâmplă mereu asta când orice tip arata cea mai mica slăbiciune, ea se distanțează pentru că nu vrea sa se simtă responsabila și nu are chef să-l madareasca.

O iubita calumea e toate femeile la un loc, prietena, mama, psiholog etc etc se găsește foarte greu.
Lipsește comunicare și din partea lui, dar și din partea ei.

| Anonima22042020 explică (pentru anonim_4396):

Spui că sunt șanse ca el sa își dorească ceva real cu ea? Ea mi-a zis ca ii spune ca nu vrea relație dar i se plânge ca e singur laughing și asta chiar mi s-a părut ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici sunt mai multe posibilități, e posibil să nu aibă încredere în el sau in ea sau poate mai are o relație, poate nu vrea sa se implice prea mult ci doar ceva așa fără responsabilității