| SnYcK3rS a întrebat:

Daca fac 200 de abdomene dimineata si 200 seara in serii de 20 fiecare si o pauza de cateva secunde cam in cat timp se vor forma patratelele? Sunt baiat am 57-60kg si 1, 70 inaltime big grin
Ma intereseaza sa am un rezultat mic mic mic intr'un timp mai scurt ca sa am satisfactie
FUNDA + VOT

5 răspunsuri:
| cOnTexT a răspuns:

Imi plac astia cu abdomen, in general is niste schilozi care eu am mai multa forta in incheietura de la mana decat ei in abdomen laughing.
Prietene daca tot vrei abdomen, trebuie sa si alergi, si sa alergi si sa alergi... happy adica seara sa alergi 1-2 ore, dimineata faci 250 abdomene in serii de 50 sau 100, nu de 20 ca e praf atunci. la pranz mai faci 100 abd, si seara 300 abd. apoi tot maresti cu cate 100 la fiecare pe luna. Si fa si flotari iti zic eu ca nu o sa-ti para rau happy.

| BuilD a răspuns:

Barosane acum e vorba de corpu tau cu asimilieaza la alti oamneni nu se vede nimic un patrat dar au o forta mare... si ca ai succes trebuie sa lucrezi pentru toate nu nu mai abdomen... adica 500 abdomene 150 flatari -100 200 de darituri cu genuchi la piept extensi sunt multe trebuie sa faci canteva din fiecare omule nu mai lucrea doar pentru un muschi lucreaza pentru toate si in primul rand. trebuie sa manaci bine ca sa se puna ceva pentru ai nevoie de proteine sa creaska muschiu, faci flatari acum, pauza 30 25 sek te apuki de flatari dupa pana faci numarul la fiecare din cate ti ai propus sa faci. bft happy

| JackyVip a răspuns:

Fa tractiuni cu genunghi la piept abdomenele iti deformeaza coloana si o sa ai mai mare succesbig grin

| dafna a răspuns:

Poti face mai multe exercitii pentru abdomen ca sa fie mai greu si sa munceasca muschii mai mult: abdomente simple facute corect, abdomene in 2 timpi in 4 timp(adica te ridici sacadat cu mici pauze si cobori la fel), poti face abdomene cu picioarele ridicate (trebuie tinute si picioarele in sus ori indoite din genunchi cu calcaiul paralele cu solul sau in sus perpendicular pe sol), poti incerca si rasucirile :ridici umerii de pe sol (cam ca la nivelul 2 din abdomene in 4 timpi 30-45 de grade) si cu picioarele in sus te rotesti stanga-dreapta-cot spre picior opus. din aceeasi pozitie 30-45 de grade fata de sol, picioarele in sus iei o minge si o treci dintr-o parte in alta prin spatele picioarelor(ideea e sa nu schimbi pozitia -ca sa te mentina asa ridicat muschi abdomenului lucreaza.Stand in fund te lasi pe spate cam 45-60 de grade fata de sol, incordezi muschii burtii si indoi picioarele impreuna le aduci spre piept si le intinzi fara sa le sprijini de sol. Ca sa nu te tii cu mainile de sol si sa lucrezi din plin muschii abdomenului stai cu mainile in spatele capului si du cotul la genunchiul opus -poti alterna picioarele.Secretul in toate exercitiile astea in care trebuie sa tii corpul in diferit unghi e sa ai mereu muschii burtii incordati, asa va fi mai putina presiune pe coloana, picioarele trebuie sa fie mai mereu usor indoite nu drepte. hai ca mi-am mai amintit unul :iei o minge de plastic - nu de fotbal sau de piele ca e prea tare, stai ori intins pe spate cu picioarele pe minge si faci abdomene, ori in fund, lasat pe spate cam 45 de grade si te ridici cam pana la 90. Incercarea de a tine in echilibru mingea si de a lucra in acelasi timp abdomenul va face ca muschii sa lucreze mai mult. Indiferent ce exerciutiu faci la cea mai mica durerea sau ceva ce te deranjeaza, ia o pauza, nu incepe din start cu 200, ia-o treptat, reprize scurte cu pauza intre ele.Bafta multa!

| GIGN a răspuns:

Pai...eu am 13 ani si fac 700abdomene pe zi.Fac de 1 an si cand am fost la piscina vara trecuta 2 fete de liceu au venit la mine dsi m-au intrebat cati ani am si ce cls sunt.Cand le-am zis ca sunt a5a au inceput sa rada...si de atunci fac all day.Sa nu te astepti ca dupa 1 saptamana sa ti se vada patratelele.Nu e indicat s afaci pauza de cateva secunde. Uite eu fac 3 serii de abdomene a cata 100fiecare serie si fac pauza 30secunde pentru ca muschii sa-si revina.Alta solutie ar fi centura aceea pe care o vezi la TV la emisiunile "Telleshopping" e o centura care face totul in locul tau.Te uiti la Tv si ea iti contracta muschii. Sper ca ti-am fost de ajutor fundita te rog