| angellom a întrebat:

Daca faci sex neprotejat dupa menstruatie(primele 3-4 zile dupa menstruatie) poti ramane insarcinata? Tin sa mentionez ca nu a avut loc nici-o ejaculare,nici in interiorul vaginului, nici in exterior.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Primele 3-4 zile de dupa menstruatie pot sa fie de fapt deja a 7-8-9 zi a ciclului menstrual, (fiind in functie de cate zile tine sangerarea). Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este produs cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie, si in baza acestui fapt OVULUL poate fi produs incepand cu a 7/8-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a menstruatiei avute deja in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile. In consecinta totul depinde de lungimea ciclului menstrual si de caracteristica acestuia de a fi regulat sau neregulat. Insa in cazul in care sperma NU ajunge in vagin, reiese ca sexul poate fi intretinut in oricare zi a ciclului chiar si in cea mai fertilazi adica cea in care ste produs ovulul. Fara sperma si fara ovul formarea sarcinii devine pur si simplu imposibila. Sanatate!