| Akyra a întrebat:

Daca faci sex oral cu o persoana care are SIDA se poate transmite? Stiu ca cand faci oral nu P.S. intrebarea asta o iau in gluma dar vreau raspunsuri serioase...

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Daca exista leziuni la ambii parteneri se poate lua, unul din parteneri sa aiba o problema la dinti si sa sangereze iar celalat o mica ciupitura, zgarietura la partea intima si sa existe evident virusul hiv se poate lua fara indoiala

| Akyra explică (pentru Felys):

Bleah mersi de raspuns o sa iti da mai mult ca sigur tie funda da sa vad ce raspunsuri mai primesc

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Doar sexul oral l-ai descoperit?
pacat...
http://www.stiri.com.ro/......-oral.html
O seara buna:)

| RAY a răspuns:

Cel mai bine o faci protejat nu se stie niciodata

| neutrino a răspuns:

" Ca cand", este foarte posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,daca cel putin unul din parteneri are leziuni in zona intima.

| Hαppiηеss a răspuns:

Virusul HIV se transmite in general prin contact sexual neprotejat vaginal sau anal si evident prin sange.
In cazul sexului oral probabilitatea de infectare este mai mica dar nu exclusa.

| m00n a răspuns:

Da! in orice tegument exista microleziuni prin care ies virusuri, riscul este mare.
Orice fluid corporal are virusul impregnat, iar tu vei avea intotdeauna leziuni gingivale de la mancat, spalat pe dinti, chiar si vorbit uneori

| pietrean a răspuns (pentru m00n):

VIRUS:paraziti intracelulari,lipsiti de metabolism propriu,motiv pentru care, nu sunt considerate vii, deci nu pot "iesi din tegument".
IMPREGNAT: a imbiba cu o substanta pentru a capata impermeabilitate, rezistenta, deci nici nu poate fi "impregnat in fluid".

| m00n a răspuns (pentru pietrean):

Am incercat sa explic cat mai pe intelesul tuturorhappy
exista si bacterii care pot"iesi",ca si multe alte elemente
si daca ai studia biologia celulara ai afla despre adeziunile intracelulare,jonctiunile gap, permeabilitatea de membrana, diapedeza, etc
poate ca nu mi-a iesit perfect incercarea de a formula cat mai neacademic posibil, dar daca vrei iti scriu intreaga teorie fara sa clipeschappy

| m00n a răspuns (pentru pietrean):

Si domul meu, in medicina se face o diferenta clara intre parazit si virus.Definitia preluata este mai mult decat gresita in opinia cartilor de specialitate care mi-au dat cosmaruri mult, mult timphappy

| pietrean a răspuns (pentru m00n):

Ti-a reusit, de tot rasul, la "cultura vasta"pe care pretinzi ca o ai.
Nu mai vorbesc de limba romana!

| m00n a răspuns (pentru pietrean):

Fiecare cu problema luihappy Totusi, sa spui ca virusurile sunt parazitirolling on the floor))E ca si cum n-ai putea sa faci diferenta intre gripa si malarie.Am eu orizonturile lingvistice inguste domnule, in opinia dumitale, dar ale dumitale in microbiologie sunt inexistente.Dar fiecare este mandru de ceea ce poate, nu e nevoie sa ne prezentam calitatile intr-un mod atat de agresivhappy

| pietrean a răspuns (pentru m00n):

Vezi www.referatele.com/referate/noi/biologie/virusurile
Eu doar am citat! Prefer sa citez, decat sa scriu aiurea, cu termeni diferiti, fara noima.
Si imi place ca te adresezi cu "domnule"!?
Stop joc! O seara buna!

| m00n a răspuns (pentru pietrean):

Vezi tratatele de Virusologie, oricare din ele happy auzi referate la biologierolling on the floor) cred ca ideea de baza este sa formulezi un raspuns pe baza propriilor cunostinte,nu din porcariile alea postate pe netrolling on the floor Stii macar ce tip de virus este HIV? Adeno, ribo, e nud sau complex? Ce proteine codifica? Unde se "prinde" in celula? Care este rata de multiplicare? Cat este inoculum-ul? Cat rezista in mediu? Plus o gramada de alte intrebari la care nu am chef sa ma gandesc pentru ca oricum nu stii raspunsulhappyMa contactezi cand ai aflat, ok? Ca deja asta este un mare, mare circ...nu ca nu imi place sa particip la o confruntare din moment ce nu am altceva mai bun de facutlaughing)Pardon,am zis confruntare? Vai,orizonturile mele inguste nu-mi permit sa tin pipt culturii vaste ale oamenilor aflati in situatii identice cu a mea(se simt prost,plictisiti,ametiti, etc si se gandesc cum sa-si recastige respectul de sine.Cel mai simplu, evident, intra pe site, dau 2 raspunsuri preluate copy/paste de pe net si deja sunt PD si gata,a revenit ca prin magie fericirea!)Orium,have a very, very, very good night.
Totusi ma roade o intrebare despre HIV:am vazut anul nasterii, e way way way back, dar prin anii gloriosi(70-80) HIV-ul se cunostea sub o alta denumire si specialistii credeau ca are alta etiologie.Revin la intrebarea mea:despre ce vorbesc? Daca tot esti maestru in domeniuhappy