| anonim4477 a întrebat:

Daca iau anticonceptionale, iar ciclul menstrual imi vine mai repede si nu am terminat cele 21 de pastile trebuie sa intrerup sau sa continui sa le iau pana le termin? iar daca imi intarzie incep sa le iau din nou chiar daca ciclul nu mi-a venit?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia apare mai devreme, iei toate cele 21 de pastile, faci 7 zile de pauza si apoi incepi urmatoarea folie.
In schimb, daca menstruatia nu apare pana in ziua a 5 a a pauzei, trebuie sa faci un consult ginecologic in urmatoarele doua zile (zilele 6 si 7). NU incepi alta folie daca in perioada de pauza nu ai avut sangerare si te prezinti imediat la medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că ieri ( 29.11. 2014 ) ai luat Escapelle, NU ai voie să începi administrarea AC decât la MINIM 6 luni după "pilula de a 2-a zi"!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.