| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

Daca in ziua a 2 a de dupa menstruatie, avand un ciclu de 30-31 de zile, acesta fiind regulat, am avut un contact oral, iar dupa ce am ejaculat, la 15-20 de minute a avut loc o singura penetrare mica, doar capul, atat. Poate ramane însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un categoric NU.
-- Ovulatia in cazul ciclului REGULAT cu lungimea de 30-31 de zile se produce in cea de a 17-a sau a 18-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii avute.
-- Perioada fertila a unui astfel de ciclu menstrual incepe din cea de a 13-a zi numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii avute.
Fiindca atat sexul oral si de asemenea si acea scurta penetrare a vaginului a avut loc in cea de a 6-a sau a 7-a zi a ciclului, rezulta ca s-a produs cu circa 10 zile inainte de OVULATIE si in aceste conditii este absolut imposibil sa existe un OVUL VIABIL din care sa se poata forma o sarcina.
In concluzie : raspunsul corect este un categoric NU. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dat fiind penetrarea imediat dupa cilul menstrual, ai scapat, fara sa o lasi gravida de data asta, dar daca repeti sexul oral si penetrarea cand fata este in perioada fertila, o lasi imediat insarcinata, pentru ca exista deja sperma pe teava, de la sexul oral, care se scurge involuntar, in primele secunde de la reintroducere, in vaginul fetei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, limbricii din burtă apreciază oralul și se înmulțesc al naibii după.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este pericol sa ramana gravida.