| MariusB23 a întrebat:

Daca ma masturbez in fiecare zi imi va scade rezistenta la pat? Atunci cand ma masturbez termin destul de repede cam in 2-3 minute? Este din cauza masturbarii excesive? Vreau sa stiu ce masuri sa iau.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:
„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea zilnica nu iti scade si nici nu iti mareste ''rezistenta la pat''. Capacitatea si calitatea de a fi ''bun la pat'' reprezinta dorinta fiecarui barbat de a fi capabil si a reusi sa intretina acte sexuale suficient de lungi incat mereu sa-ti satisfaca partenera de sex pe deplin. Coordonarea, controlarea si retinerea perfecta a ejacularii dupa vointa si dorinta, o vei dobandi numai dupa ce vei avea o relatie de cuplu cu o partenera stabila, cu care sa-ti incepi viata sexuala si in decursul a cativa ani sa dobandesti si insusesti experienta sexuala necesara. Pana atunci poti practica masturbarea moderata si fara sa te mai ingrijoreze faptul ca ejaculezi prea repede. Da mai incet ''la pedala'' si se va rezolva intr-o oarecare masura.big grin Sanatate!

| MariusB23 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci cand o sa imi incep viata sexuala atunci o sa incep sa am experienta si o sa am rezistenta?

| MariusB23 explică (pentru doctorandus):

Daca copiezi lucruri de pe internet si le pui aici nu ma lamuresti.
Nu poti sa te exprimi singur?

| MariusB23 explică (pentru doctorandus):

M-ai lamurit in privat happy

| doctorandus a răspuns (pentru MariusB23):

Daca vrei din experienta mea personala: la primul meu contact sexual s-a plans fata ca dureaza prea mult. Bine, pentru ea time is money.

Da, ma masturbasem ani de zile inaintea acestui eveniment.

| doctorandus a răspuns (pentru MariusB23):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:
„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

| Bozgi200 a răspuns:

Yep... las-o mai moale. Macar de 2 ori pe săptămână

| GrozzyGroaza a răspuns:

Daca o lasi mai moale iti dai drumul mai repede deoarece se strange substanta producatoare in tine