| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma sarut cu un barbat insurat fara sa fac sex cu el, e pacat? Si daca da, atunci de ce?

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Buna,

E pacat. Da. E pacat de tine, ca nu te respecti ca femeie. Ca ce mama naibii, te-ai saruta cu un barbat insurat? Mai devreme sau mai tarziu o sa faci si sex cu el, stai linistita.
Eu zic sa-ti bagi mintiile in cap, ca sunt atatia barbati singuri. Pune-te si tu in locul sotiei, ti-ar place sa-ti faca sotul tau asa ceva? Ce viitor ai daca faci asta?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mesaj generalizat pentru omul care găsește de cuviință să critice situația asta:
S-a descoperit invizibilitatea și nu știu eu? Știi tu care e treaba în căsnicia aia? Telepatie, chestii? Așa ușor se aruncă vorbe. Să nu care cumva să fii fericit sărutându-te cu altă femeie sau făcând sex cu ea! Du-te la soție că ai semnat contractul, chiar dacă a devenit o acră și nu te respectă și nu te iubește și simți că nu mai aveți nimic în comun, că aveți valori complet diferite.
Nu există nici o vină. Doi oameni maturi au ales să se căsătorească. Ei sunt responsabili de ce se alege de această situație, când și dacă e cazul să îi pună punct. Omul ăla nu de bine caută altceva. Simte o nevoie și are tot dreptul să o urmeze. Că pot fi consecințe asta e altceva. De unde știi tu că nu e vorba de doi parteneri libertini care au stabilit de la început că pot ieși și cu alte persoane? Cea mai cruntă trădare este acea în care victima și agresorul ești tu. Când simți nevoia să fii intim cu cineva dar îți refuzi asta. Pentru că obișnuință, pentru că imaturitate (celălalt nu înțelege viața), pentru că diverse alte chestii.
Ideal ar fi ca doi oameni să intre într-o relație conștienți fiind că nu își aparțin. Caz în care situația asta nu ar mai fi dezbătută pentru că ar fi normalitatea. Dar cum noi oamenii stricăm tot ce e bun așa am făcut și cu relațiile. Atâta timp cât acasă, între doi parteneri, nu există armonie, au dispărut zâmbetele, rege e sarcasmul și fiecare e văzut ca fiind ghinionul vieții celuilalt, e la mintea cocoșului că fiecare va căuta în altă parte iubirea. Cum s-a întâmplat de ani și ani de zile. Doar că noi ca români, popor creștin, preferăm să ne facem că nu vedem și să fim frustrați că noi nu putem face la fel pentru că suntem 'virtuoși' sau să cicălim partenerul dar refuzând să ieșim din relație pentru că înțelegem cumva idioțenia criticii noastre. În loc să fim autentici de la bun început și să înțelegem că iubirea pentru un om nu are absolut nici o legătură cu interacțiunea cu celelalte persoane. Poate afecta da durata timpului petrecut împreună și celălalt poate să nu fie lângă noi într-un moment în care suntem foarte nasol emoțional. Dar el se va întoarce atâta timp cât îl lăsăm să ne iubească și îl acceptăm așa cum e, nu cum vrem noi să fim. Vrei să fii sculptor, ia-ți niște marmură. Pictor, ia-ți acuarele. Dar oameni nu poți face, că nu ești Dumnezeu.

| Freya1 a răspuns:

Este pacat dar aici nu e vorba doar de chesti morale sau de respect fata de cealalta femeie si nici de respectul fata de tine ca dragostea nu o poti controla cat ai fi tu de tare.E vorba ca o sa ai de suferit o sa pui suflet o sa iti doresti mai mult iar daca dansul este de o moralitate indoielnica va profita de asta si oricum familia nu si-o va lasa.De la simple glume si sarut ajungi la indragosteala si sa simti nevoia sa il ai aproape toate vor degenera iar tu vei fi cea care sufera.Rar se intampla ca el sa o aleaga pe amanta si sa traiasca fericiti dar si pana atunci vei trece prin niste suferinte greu de suportat. Daca ai facut asta oprestete la atat iar daca vrei sa continui cu mai mult bafta sa ai norocu sa faci parte din 1% din cazurile fericite

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Freya1):

Sunt chiar foarte multe cazuri în care "el" alege amanta. Problema e că năravurile nu se schimbă. Dacă îşi lasă nevasta şi o ia pe ea, o să păţească la fel şi ea, bărbatul care înşeală fiind obişnuit cu aventurile, cu adrenalina şi suspansul. Aceasta ar fi cea mai bună pedeapsă pentru tipa care a pus întrebarea.

| Freya1 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Nu judec poate ai dreptate fiecare e in masura sa isi aleaga drumu in viata ca isi ia unu singur sau insurat isi va duce viata dupa cum si-a traito.Adevaru e ca da omu nu se schimba cat am spera asta

| Necunoscut112 a răspuns:

Eşti o persoană sinistră! N-am înţeles niciodată cum o femeie poate măcar să flirteze cu un bărbat însurat, să-i sucească minţile, când sunt atâţia singuri! Probabil că eşti o persoană frustrată şi ai în sinea ta complexe şi crezi în mintea ta proastă că dacă se dă la tine un bărbat însurat, eşti vreo femeie fatală. Dacă te săruţi cu el, e chiar mai grav decât nişte simple contacte sexuale făcute din monotonie conjugală. Dacă vă sărutaţi, fără să faceţi nimic, rahatul ăla probabil a prins un soi de sentimente pentru tine, dar ţine minte bine: vei plăti cu vârf şi îndesat pentru ce ai făcut! :-)

| Lawliet14 a răspuns (pentru Necunoscut112):

A cui vina e? A curvei, nu a tolomacului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca el îi"apartine"ca sa zic asa, unei alte femei.Nu e normal ca tu sa-l ispitesti...dar uneori se intampla ca a 2-a casatorie sa fie cea mai buna, daca deja ai planuri de viitor cu el.dar mai bine ai incerca sa vezi cat de mult tii la el, si daca e doar o placere trecatoare atunci las-o balta

| Koshkin a răspuns:

Panarama.

| Beginer a răspuns:

Nu cred ca e vorba de pacat cat de morala...sexul va aparea si el. Iar omul acela merge la sotie poate si la copii apoi, cum suna?!