| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu ma masturbez, incep sa-mi apara cosuri, de ce?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ambele aspecte enumerate au cauze hormonale insa provocate de hormoni diferiti.Chiar daca vei continua sau nu masturbarea, aparitia cosurilor nu va dispare deoarece producerea in exces a sebumului care genereaza aparitia cosurilor are cauze endocrine.Asta se intampla de regula in perioada adolescentei cand in organism activitatea hormonala devine cea mai intensa. Va trece cu timpul dar momentan ai putea cere sfaturi de la un medic endocrinolog.Multa sanatate.

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru că ți hormonii în tine.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns:

Baga mare, 5-6 reprize/zi si ai scapat!

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Cosurile sunt specifice adolescentei si nu au legatura cu masturbarea!

| Seba2013 a răspuns:

Depinde de hormoni.
Iar hormonii depinde de factori.
Normal organsmul, se afla intr-o stare de liniste, dar daca apare factorul, urca hormonii, iar acesti hormonii ridicati, cauzeaza boli.

Solutia este identificarea factorilor, care declanseaza reactia hormonilor.