| Ovidiu1633 a întrebat:

O am de 17 cm si circumferinta la baza de 12-13 cm (de jur imprejurul penisului).Am facut sex o singura data cu prezervativ si nu ma simteam comfortabil.Care-i marimea de prezervativ pe care as putea lua?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea potrivita (corecta) a prezervativului se alege in functie de GROSIMEA penisului.Toate prezervativele indiferent de marca sau producatorul lor, au lungimea standardizata si aceasta este de : 18 cm, 19, 5 cm si 20, 5 cm, adica altfel spus sunt mai lungi fata de lungimea unui penis considerat ''normal'' ca lungime. Astfel de regula acopera intreaga lungime a penisul pe care urmeaza sa fie montate.
Pentru a cumpara prezervativul care are marimea potrivita pe grosimea penisului tau, consulta tabelul in care sunt prezentate marimea prezervativului notata atat prin numere cat si prin litere (majuscule). Notatiile respective indica/reprezinta marimea corespunzatoare fiecarei circumferinte masurate a penisului :
Circumferintă penis in cm/Notare prin litere/ Diametru nominal al largimii (in mm)
7 – 10 cm ---------XS -------- 47 mm
10 -11 cm ----------S ---------49 mm
11 – 11, 5 cm -----M ---------52 mm
11, 5 – 12 cm -----L ----------57 mm
12 -13 cm ----------XL-------- 60 mm
13-14 cm ----------XXL------- 64 mm
14-15 cm ---------XXXL ------69 mm
De exemplu, in cazul in care circumferinta penisului este de 12- 13 cm, atunci marimea potrivita a prezervativului, este cea care pe ambalaj are notata marimea prin numarul 60 (sau 57), iar in cazul notarii prin litere ar fi cel notat cu literele ''XL''. Multa sanatate!
http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://www.thepoc.ro/......rvativele/
Multa sanatate!