| MaTeOGG a întrebat:

Daca o fata are ciclul menstrual regulat (ex 7 zile ) iar ea face sex neprotejat iar partenerul ejaculeaza in ea, poate sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

CICLUL MENSTRUAL reprezinta perioada ca NUMAR de zile dintre 2 MENSTRUATII consecutive si este REGULATA numai daca cel putin pe parcursul a minim 6-8 CICLURI consecutive numarul de zile ramane/este mereu acelasi/constant cu o abatere in +/- de 1 maxim 2 zile. CICLUL MENSTRUAL mediu si considerat normal arein jur de 28-30 de zile. Daca numarul zilelor de MENSTRUATIE se mentine mereu la 7 zile sau se modifica in +/-, NU are absolut nici-o importanta in desfasurarea CICLULUI MENSTRUAL. Daca CICLUL MENSTRUAL este REGULAT si are mereu peste 28 de zile, atunci PERIOADA FERTILA, va incepe intotdeauna dupa a 10-a zi a CICLULUI MENSTRUAL astfel ca o sarcina se poate forma numai daca sperma ajunge in vagin in perioada zilelor cuprinse intre a 11 si a 15(16)-a zi, numarate incepand cu PRIMA zi de MENSTRUATIE. In concluzie in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate si cu ejacularea spermei in vagin in primele 7-9 zile ale CICLULUI MENSTRUAL, este practic IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina fiindca probabilitate se situeaza sub 5%. Multa sanatate!