| Fane5681 a întrebat:

Daca o femeie care are sida mi-a facut sex oral, am luat si eu? Multumesc!

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Posibil, totusi riscul este destul de mic (in jur de 9-10%). Peste 6 luni va trebui sa-ti faci un test HIV ca sa fii sigur.

| Fane5681 explică (pentru Brigaela):

Care sunt simptomele? De ce dupa 6 luni? Unde merg sa fac acest test?

| Brigaela a răspuns (pentru Fane5681):

Nu exista simptome. In jur de 20% din pacienti fac, la 4-8 saptamani de infectare un asa-zis sindrom antiretroviral cu durata de 12-26 de ore caracterizat prin febra mica (37, 5-38), oboseala, lipsa poftei de mancare, posibil diaree sau dureri musculare. Nu poti insa sa te bazezi pe asta, fiindca in acest interval poti avea o viroza respiratorie sau o indigestie care sa mimeze acest sibndrom retroviral.
Acest test se poate face practic la orice laborator de analize. Ti se va recolta sange si in doua zile vei avea rezultatul. Insa este important sa fi trecut 6 luni incheiate de la contactul sexual, fiindca altfel risti ca rezultatul sa fie fals negativ

| Brigaela a răspuns (pentru Fane5681):

Am uitat sa zic ceva: de ce peste 6 luni. Aceasta perioada se numeste fereastra imunologica: esti infectat, contagios, dar analizele ies negative, fiindca analizele dozeaza anticorpii pe care organsimul tau ii sintetizeaza impotriva virusului. Exista un anumit timp de latenta pana organismul incepe sa sintetizeze anticorpi (cam 3-4 luni) si apoi exista un timp in care cantitatea de anticorpi ajunge destul de mare ca sa fie detectata. Exista un prag minim sub care analizele nu pot detecta prezenta anticorpilor in sange. E ca si cum ti-as pune intr-o sticla de 2 litri de apa un singur cristal de zahar: n-o sa o simti sarata daca iti dau sa gusti.
Asadar, orice rezultat negativ inainte de trecerea acestor luni este de neluat in seama, fiindca poate fi fals negativ (un rezultat pozitiv inainte de trecerea a 6 luni arata o infectie prezenta si agresiva).

| mona a răspuns:

daca nu avea leziuni care sa sangereze in gura atunci nu ai luat

| Sara2 a răspuns:

Din cate stiu eu nu, decat daca ati intrat in contact cu sangele

| xChampiionOrLooser a răspuns:

Nu este sigur.Cel mai bine este sa intrebi un medic, si sa faci un test peste 6 luni.
Sansele sunt intre 9-115 dar nu uita s aintrebi mediculwinking

| Georgiiianaaax a răspuns:

Nu :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este posibil.

Să mergi să faci analize peste cel puţin 3 luni, dar PREFERABIL pente 6 luni!

Vezi informaţii suplimentare la linkul :
http://sida_info.tripod.com/id5.html

http://www.test-hiv.ro/home.html

http://www.seximus.ro/articole/test_hiv_centre_testare.php

| Azµre a răspuns (pentru bursuc001):

Iar apoi peste alte 6 să le repete...

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Bună, Azµre!

Da, ar fi indicat să REFACĂ analizele după alte 6 luni, doar că majoritatea nu le mai refac.

De asemenea, ar trebui ca să-i spună acest lucru de la laboratorul unde le va face, de aceea nu am mai precizat asta...

Toate cele bune şi Sărbători Fericite!

| Azµre a răspuns (pentru bursuc001):

Da, știu că așa este, doar ca să fim siguri, sistemul nostru sanitar lasă de dorit și îți spun din propria experiență de 3 luni de zile mă plimb prin spitale să mi se pună un diagnostic și nici în ziua de azi n-am reușit să aflu nimic... te plimbă dintr-o parte în alta și tot așa.
Acum totul depinde de el... ar fi bine să le facă pentru liniștea și siguranța lui.

Sărbători Fericite și ție Bursuc001!

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Aici îţi dau dreptate, sistemul nostru sanitar ( ca de altfel întregul "sistem" ) e PRAF!

Mulţumesc pentru urări.
Multă sănătate!

| LolaLollita a răspuns:

Nu prea e o joaca. Indiferent ce spunem noi si cat te convingi singur ca nu e nimic, desi sper din suflet sa nu fie nimic, la sase luni dupa acel sex oral, sa mergi la medic pentru analize.

| December a răspuns:

Se spune ca trebuie sa fie un contact cu sangele ca sa iei. Dar nu ar strica poate sa-ti faci peste ceva timp un test.

| Fulbaster a răspuns:

Mai bine te duci la un doctor.Chestia asta e serioasa.Nu te increde in toti oamenii.

| rapidistzu a răspuns:

Depinde, daca cumva tea muscat mai tarehee hee sau cv de genu si sangele vostru sa amestecat...e rau

| lavinutsa a răspuns:

Iti dai seama daca vei crapa :* sidosii dracu imprastiati peste tot sida ar trebui sa aveti un semn ceva sa stie lumea ca aveti sida sa se protejeze sa nu mai raspanditi

| CristianAnonymous a răspuns:

Nu,stai linistit boala sida se ia prin interaptiunea dintre penis si vagin deci stai linistithappy.

| ggalilei a răspuns:

Daca secretiile voastre s-au combinat, dar mai ales daca i-a sangerat gingia in timp ce facea oral, este foarte posibil, asa ca te sfatuiesc sa-ti faci un test hiv pe care sa-l repeti peste 6 luni.Si ar fi bine sa denunti la politie acea persoana, pentru a fi internata intr-un centru specializat.

| CostinxD a răspuns:

Da logic laughing

| Fane5681 explică:

Nu imi apar raspunsurile decat la notificari, unde nu pot vedea care sunt... daca doriti sa ma ajutati cu un raspuns add pong_plm@yahoo.com... Multumesc!

| RageBrick a răspuns:

Daca tia muscat-o... imi pare rau da trebuie sa mergi la spitalsad