| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o femeie te iubește necondiționat, nu ar însemna că te iubește așa cum ești, indiferent de orientarea ta sexuală și de problemele tale de sănătate?

Răspuns Câştigător
| Cinic a răspuns:

Nu exista dragoste intre un barbat si o femeie. Iubire neconditionata, nici atat. Dragoste = aspect fizic + interes. In afara de familia ta si poate daca esti norocos, un prieten sau 2, nimeni nu te va iubi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cinic):

Total eronat! Nu o fi fost la tine. E clar ca nu stii nimic despre o relatie bazată pe dragoste.

| Cinic a răspuns (pentru darrio2007):

Dragoste laughing laughing)

| minrest a răspuns (pentru Cinic):

Adevarate cuvinte.

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate doar mama care te-a facut. O alta femeie te iubeste, dar niciodata neconditionat.
Dar nu vad cum te-ar iubi daca ai avea alta orientare sexuala.
Ca tot ai adus vorba de asta.

| Effy35 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu cred în iubirea care se schimbă în funcție de condiții. Dacă dragostea variază în funcție de dorințele fiecărei persoane sau de circumstanțe, poate ar trebui să ne întrebăm dacă dragostea e chiar reală. De multe ori, dragostea e confundată cu dorința de a te simți apreciat, împlinit sau cu sentimentul de posesivitate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Effy35):

Asta e părerea ta. In mare parte, neadevărată.

| ania a răspuns:

Daca o femeie ti-ar zuce ca ea se simte orienta sexual inspre caini, ai iubi-o neconditionat?

| Effy35 a răspuns (pentru ania):

Da. Dacă soțul dvs ar înnebuni, ati înceta să-l mai iubiti?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asta este o interpretare total eronata.
Daca un barbat este curvar nu inseamna ca trebuie sa-l iubesti acceptandu-i curvaraseala cu alte femei sau alti barbati.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde,tu ai iubi o femeie ca tine(daca ai fi)?

| Effy35 a răspuns (pentru Hyperion7):

Da.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Atunci posibil și acea femeie sa te iubească așa cum ești tu.
Însă e cu schepsis aici, daca e vorba despre femeia aceea măritată...sigur aceea nu o va face sad

| Effy35 a răspuns (pentru Hyperion7):

Pentru ca ea nu ma iubeste cu adevarat.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Absolut,urmărește doar sex sau bani,depinde ce are lipsa big grin
Dar în orice caz, exista și iubire intre oameni, nu doar interes.
E drept, orice relație incepe cu pasiune, dar multe se pierd pe drum din cauza lipsei de maturitate și a inteligenței emoționale.

| KovacsB a răspuns:

Doar mama ta te poate iubi daca ai probleme la mansarda si mai suferi si de ceva deviatii sexuale.
Dar nici ea la infinit, odata si odata o sa se plictiseasca.

| Mindfulness a răspuns:

Ce orientare? La unele nu le plac bisexualii sau alte orientări, doar heterosexualii! Dar ce treabă are orientarea cu sănătatea mentală?

| Effy35 a răspuns (pentru Mindfulness):

Orientarea sexuală nu are nicio legătură cu sănătatea mentală, iar întrebarea abordeaza două subiecte distincte: orientarea sexuală și problemele de sănătate mintală.

Este clar că bisexualitatea nu este o problemă de sănătate, dar mulți oameni care nu o acceptă o iau de bună.

| Mindfulness a răspuns (pentru Effy35):

Pedofilia cam are! Dar e ieșită din contextul integrării.
Tu fiind bărbat cel mai pertinent răspuns de la femei ar trebui sa fie normal sa îl primești daca acceptă sau nu! Eu am făcut că în România daca ai probleme psihice ești stigmatizat de societate, ești disprețuit, marginalizat, mai bine sunt văzuți interlopii și bătăușii, bagabonții!

| Effy35 a răspuns (pentru Mindfulness):

Poti include și pedofilia în acest subiect, deoarece este relevantă pentru problemele de sănătate mintală.

Sunt curios câți dintre noi ar fi încă dispuși să iubească pe cineva, chiar dacă acesta este un pedofil autoproclamat.

| Mindfulness a răspuns (pentru Effy35):

Nu l-ar iubi nimeni! Un om daca are anxietate sau depresie e stigmatizat, batjocorit, un pedofil deja e luat la bătaie pe străzi! La pușcărie cu pedofilii!

| Effy35 a răspuns (pentru Mindfulness):

Sa fie clar: Eu nu susțin pedofilia și nici nu consider că cineva care iubește un pedofil ar trebui să susțină comportamentele legate de aceasta.

Problema pedofiliei nu ar trebui să fie centrul discuției noastre. În schimb, aș dori să ne concentram pe ideea că ceea ce spunem despre dragoste nu corespunde întotdeauna cu ceea ce este ea cu adevărat.

| Mindfulness a răspuns (pentru Effy35):

Sa vezi când nu mai ai bani deloc și mai ești bolnav mintal cum te lasă femeia laughing dar nu doar femeia cam toți uita de tine happy cu boli mintale gen depresie,anxietate, chiar și tulburare bipolara sau tulburare obsesiv compulsiva te poate accepta, de la psihoze la schizofrenie deja toți incep să își bată joc de tine înafara de propria mama toți te vor călca în picioare, dar asta daca te iubește mama că sunt mame care nu își iubesc copiii! Când nu ai bani pe termen lung o sa vezi că nu există iubire și prietenie! Cred că ți-am oferit cel mai pertinent răspuns! Lumea se înconjoară în jurul banilor nu în jurul iubirii, in jurul iubirii era prin anii 80-90! Daca nu mai produce femeia o sa îți spună că iubirea trece prin burta, că nu îi ține de foame.

| simplaexsistenta a răspuns:

Te referi la mame? Ele oricum iubesc

| Effy35 a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Vorbim despre dragostea romantică dintre un bărbat și o femeie.

| eliancodrut a răspuns:

Raspunsurile sunt un amalgam.
Trebuie inteles ca iubirea este de mai multe feluri:
- iubire filiala;
- iubire parinteasca;
- iubire frateasca;
- iubire intre prieteni care uneori ajinge aproape de cea frateasca sau chiar iubire intima; in unele cazuri nu se tine cont de sex;
- iubire de relatii intime – de cuplu.
O femeie hetero nu poate sa aiba relatie de cuplu si sa-l iubesca pe un barbat bisexual, deoarece nu este dispusa sa-l imparta cu altcineva. Ca exista astfel de situatii, sunt rarisime.
Sa faca un cuplu cu un gay (homosexual) nici nu se pune problema.
Dar pot exista cazuri de prieteneie intre o femeie hetero si un gay.

Cat priveste problemele de sanitate, depinde de situatie si de relatie si in ce mod se manifesta iubirea.

| Effy35 a răspuns (pentru eliancodrut):

Puteți răspunde la întrebarea mea cu da sau nu, fără alte explicații?

| eliancodrut a răspuns (pentru Effy35):

Nu se poate,

| Effy35 a răspuns (pentru eliancodrut):

Atunci lăsați-i pe alții, care au coloană vertebrală, să își exprime părerea.

| eliancodrut a răspuns (pentru Effy35):

Sa-i spui mamei tale, care nu te-a educat, ca n-are coloana vertebrala. Nu primesc sfaturi de la un țânc.
Aici este un domeniu public si fiecare poate sa-si spuna parerea cum vrea, nu cum ceri tu. Daca nu-ti convine, paraseste site-ul.

| Effy35 a răspuns (pentru Effy35):

@eliancodrut V-ati supărat și m-ati blocat într-un mod imatur.
Nu v-am pus întrebarea cu intenția de a discredita ceea ce ați spus despre relații, cel puțin pentru că subiectul nostru nu este despre relații, ci am spus-o cu intenția de a fi sinceri cu noi înșine.
De ce să ne tot mințim că iubirea este condiționată?

| Florea_Maria__YPcT a răspuns:

Dacă o femeie te iubește, te acceptă cu boli mintale, cat despre orientarea sexuală depinde, ca dacă cumva ești Gay e mai greu deoarece este un șoc ca să afli ca copilul tău este cum este