| leyaleia a întrebat:

Daca prietenul meu mi-a bagat penisul in vagin neprotejat o singura data dupa o saptamana de la terminarea menstruatiei,e vreun risc de sarcina? Am verificat si nu a curs nici un fel de lichid,de ejaculare nici nu mai zic ca nu a existat in asa scurt timp. Ultima menstruatie mi-a venit pe 11, a fost singura data cand mi-a intarziat (de la mult stres).

25 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Este

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai verificat tu? stii ca spermatozoizii sunt la nivel microscopic, asa ca sunt foarte curios cum ai verificat... oricum orice contact sexual neprotejat oricat de scurt ar putea duce la o sarcina. Sansele foarte mici intr-adevar dar nu inexistente

| leyaleia explică (pentru suntserios):

Hei. Da am verificat, e usor sa iti dai seama cand isi da drumul un baiat, oricum prietenul meu isi da drumul destul de greu, stie si el cand isi da, si stie ca nu si-a dat.

| suntserios a răspuns (pentru leyaleia):

Deci ai verificat cu microscopul ca in uretra lui nu se aflau vreo 2-3 spermatozoizi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ziua in care s-a produs acea penetrare deoarece nu se poate vorbi despre un sex, se incadreaza intre primele 9 zile ale ciclului menstrual se poate afirma cu destula certitudine ca fiind in afara perioadei de fertilitate ridicata, teoretic probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini nu depaseste 3-5 % mai ales in situatia in care partenerul tau isi poate controla ejacularea.In cazul in care menstruatia a inceput pe data de 11 iulie, perioada nepericuloasa este cea cuprinsa intre zilele de 11-20 iulie inclusiv.Perioada 21-26 iulie este considerata ca fiind de fertilitate mare cu risc maxim deoarece ziua de 24 sau 25 va fi data probabila a ovulatiei. Mentionez ca acest calcul este valabil doar in cazulunui ciclu menstrual REGULAT si cu o periodicitate de 28 de zile. Sa ai parte si in viitor, doar de sex responsabil. Multa sanatate.

| leyaleia explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 21 s-a intamplat. Deci sa imi fac griji? sad

| leyaleia explică (pentru corbulalbrosu):

Raspune te rog. sa iau pastila de a doua zi?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leyaleia):

Ar fi a 10-a zi a ciclului menstrual si prima zi a perioadei cu fertilitate mare. Deoarece este sitauata exact la granita dintre cele doua perioade, teoretic se accepta ca posibilitatea si/sau probabilitatea in aceasta zi se situeaza undeva la circa 25-30% sanse de sarcina.Probabilitatea ca un spermatozoid sa supravietuiasca 4-5 zile este destul de mica de aici provenind si acel risc de sarcina de pana in 30% cat si convingerea ca o sarcina in aceste conditii este improbabila. Cat timp ( in ore ) a trecut de la sex?

| leyaleia explică (pentru corbulalbrosu):

Ieri la ora 13 s-a intamplat. A introdus-o doar o data, fara prezervativ.

| leyaleia explică (pentru corbulalbrosu):

Si penultima menstruatie a fost pe 6, luna trecuta. Iar ultima luna asta pe 11. Deci sa nu iau pastila de a doua zi, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leyaleia):

Inainte de a-ti administra pastila de a 2-a zi as dori sa il intrebi obligatoriu pe prietenul tau pentru ca acesta sa confirme sau sa infirme posibilitatea ca in momentul in care si-a bagat penisul in vaginul tau putea sa aiba sau nu sperma pe uretra.Doar in cazul in care exista aceasta posibilitate s-ar putea lua o hotarare definitiva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leyaleia):

Inseamna ca ultimul ciclu menstrual a inceput pe 6 iunie si s-a terminat pe 10 iulie, deci a avut o durata de 34-35 zile.Nu mai tii minte cam ce lungime au avut cele mai dinainte? Deoarece daca ciclul tau menstrual este unul mai lung de 28 de zile inseamna ca ovulatia in cazul tau seface mai tarziu cu cateva zile (3-5 zile) si in acest caz penetrarea a avut loc cu mult inainte de perioada de fertilitate mare si teoretic orice risc dispare intro astfel de situatie.

| leieleya a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tot eu sunt, acel cont nu mai ma lasa sa postez. Deci prietenul meu a spus ca a ejaculat ultima data joi, iar penetrarea mea a fost tocmai luni. Nu a ejaculat in ziua aceea sau cand m-a penetrat pe mine o singura data. Inainte de penultima menstruatie ce a fost pe 6, cealalta a fost pe 4. Cam 30 si ceva de zile din cate imi amintesc au avut. Deci cum ramane cu pastila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leieleya):

Parerea mea in acest caz este impotriva pastilei, deoarece aceea se administreaza DOAR cand fecundarea ovulului a avut loc sau nu mai poate fi evitata/impiedicata. Rolul pastilei de a doua zi este cea de a nu permite realizarea NIDATIEI adica a fixarii/"inradacinarii" ovulului in endometru.

| leieleya a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci sa fiu fara frica, nu? Sunt cam speriata totusi, desi cred ca nu am nimic tot ma simt asa putin. Iti voi da funda. Sa fac un test peste 3 saptamani? Ovulatia va fi in jur de 25, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leieleya):

Ovulatia ar urma sa se produca in data de 25 iulie doar in cazul in care ciclul tau menstrual ar fi fost de 28 de zile insa din cele spuse de tine se pare ca periodicitatea ciclurile tale este de peste 30 de zile deci in acest caz si data ovulatiei se deplaseaza in plus cu numarul zilelor ce depasesc 28 deci minim 2-3 zile in +, astfel ca cel mai probabil ovulatia va avea loc cam prin 27-28 sau chiar 29 iulie, iar viitoarea menstruatie cam prin data de 10 august.

| leieleya a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci nu sunt sanse sa fiu gravida nu? Mersi mult de toate informatiile happy, sa nu mai fac testul?

| leieleya a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci nu sunt sanse sa fiu gravida nu? Mersi mult de toate informatiile happy, sa nu mai fac testul?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leieleya):

Cel mai devreme ti-ai putea face testul de sarcina prin data de 11 august, iar cel pe baza analizei de sange cam in data de 1 august, insa nu te sfatuiesc deoarece nu consider ca fiind necesare/nevoie sa le faci.

| leieleya a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult, nu o sa fac happy.

| leialeyaa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Prietenul meu mi-a mai zis ca pe 20 a avut preejaculare, dar nu ejaculare. Au ramas spermatozoizi inauntru sau oare in afara? Cat supravietuiesc? Dar nu au cum sa iasa singuri de acolo nu? Acum iar imi fac griji sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru leialeyaa):

Lichidul preejeculator poate contine spermatozoizi doar prin CONTAMINARE/AMESTEC cu sperma.Asta se poate intampla DOAR IN CAZUL IN CARE inainte de sex cu cateva ore barbatul a ejaculat SPERMA din care i-a ramas (cum se intampla de fapt)o mica cantitate in uretra. Daca pana la momentul sexului barbatul urineaza atunci urina va spala/evacua/elimina sperma din uretra astfel ca in momentul sexului noul lichid preejeculator nu va mai avea de la ce sa se mai contamineze.In cazul in care nu urineaza spermatozoizii pot trai in uretra chiar si 48 de ore daca in acest rastimp nu se va urina, ceea ce este mai mult decat improbabil. Atat lichidul preejeculator cat si sperma se fluidizeaza dupa cateva minute de la producere si se prelinge/scurge insesizabil din penis.

| neutrino a răspuns:

In urma unui sex neprotejat, intotdeauna exista riscul unei sarcini, motiv pentru care sexul se face mereu cu prezervativ.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu sunt sanse sa fii gravida.