| Rinnegan a întrebat:

Daca s-a luat Mifepristone si Misoprostol si nu a functionat, exista sansa ca o femeie sa mai fie insarcinata? Sau trebuie neaparat sa recurga la operatie din cauza efectelor medicamentelor?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectuarea avortului medicamentos in regim ''privat'' reprezinta o intrerupere de sarcina foarte hazardata care poate fi reusita dar si incomplete si cu urmari care sa necesite interventia medicala specializata. In cazul in care eliminarea menstruatiei decurge fara probleme similar cu cele anterioare este posibil ca totul sa se termine in mod fericit. La cea mai mica durere sau manifestare anormala trebuie ca in regim de urgenta sa se faca consultatia ginecologica. Multa sanatate!

1 răspuns:
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca avortul pe baza de Mifepristone si Misoprostol nu a avut loc atunci se impune unul chirurgical deoarece medicamentele abortive au efect teratogen, adica pot provoca malformatii grave fatului. Daca sarcina a depasit sapte saptamani atunci pilulele nu mai sunt eficiente. Oricum nu se recomanda administrarea lor fara supravegherea medicului deoarece au efecte secundare grave in unele cazuri gen hemoragii puternice, febra mare, varsaturi si chiar septicemie daca produsul de conceptie sau resturile de tesut nu sunt eliminate pe cale vaginala. Deci o vizita la ginecolog si un ecograf sunt esentiale acum. Multa sanatate