| AdriAdrianaAdri a întrebat:

Daca sperma atinge vaginul fiind virgina poti ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| SHORINAKIS a răspuns:

Exista un risc

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti virgina este practic imposibil ca sperma sa te atinga. Fiindca virgina este numai acea femeie care nu a avut nici un fel de contact sexual, deci care nu a atins cu intentii sexuale un penis, iar vulva ei nu a fost atinsa cu intentii sexuale.
daca ai himenul intact si ai avut un contact sexual fara penetrare, iar partenerul ti-a ejaculat pe vulva, pot ramane insarcinata daca esti in perioada fertila.

| Andreea_Niță_1994 a răspuns (pentru Brigaela):

Himenul este doar un simbol al virginitatii.Nu inseamna ca daca nu ai himenul intact nu ai intretinut niciodata un act sexual cu penetrare.

| mihai69 a răspuns (pentru Brigaela):

E discutabil - e posibil ca fata să fi fost victima unui abuz sexual (fără penetrare) - caz în care eu cel puțin o consider la fel de virgină ca pe una care n-a văzut organul nici în poze.
On-topic - evident că se poate rămâne însărcinată! himenul nu e impermeabil, nici impenetrabil!

| Brigaela a răspuns (pentru Andreea_Niță_1994):

Corect

| Brigaela a răspuns (pentru mihai69):

Sunt de acord, ma gandisem si eu la obserbatia asta dupa ce am postat

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca exista o mica posibilitate ca sperma sa gaseasca trecerea/(perforatia) prin himen spre interiorul vaginului si astfel spermatozoizii sa ajunga din vagin in uter.Dar nu este suficient. Pentru a ramane insarcinata este obligatoriu ca fata/femeia sa fie in perioada fertila pentru a exista si cel de al 2-lea ingredient obligatoriu si anume un ovul viabil care sa poata fi fertilizat. Fara cele 2 componente obligatorii nu se poate instala o sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incepem cu inceputul: ce crezi tu ca e vaginul?

| darkwisper a răspuns:

Nu trebuie sa fii nesimtit cu raspunsul.

| Bogdan6969 a răspuns:

Logic!

| IIeddar a răspuns:

Nu te mai lua după toți ăsta e chiar imposibil