| anonim_4396 a întrebat:

Dau Funda!
Buna ma numesc Alex am 14 ani si vreau sa stiu daca o fata (nu-i dau nume o sa-i zicem X) m-a bagat in friend zone.O sa va spun o descriere a mea: am 1.80m, am cosuri, nu sunt cel mai bun la invatat, nu beau alcool si nu fumez.

Deci suntem colegi de clasa de la gradinita si din clasa a 5-a am inceput sa o iubesc, ea nu stia atunci dar am tinut secret iar clasa a-7-a a fost cea care m-a facut sa-mi pun intrebarea asta daca m-a bagat in friendzone, deci a inceput prima data cand m-a invitat sa stau cu ea in banca (bff-ul ei nu era atunci si a zis sa stau cu ea). Am iesit la tabla si apoi a scris pe caietul meu " te iubesc bro" am tratat-o ca pe o gluma si i-am scris "si eu sis" apoi dupa acea zi nu stiu ce s-a intamplat dar in drum spre casa m-a intrebat daca o iubesc... eu am incercat sa evit raspunsul sa glumesc iar apoi cand sa plec a zis "imi raspunzi la intrebare?" iar eu i-am zis ca simt ceva pentru ea si nu am mai zis nimic, am plecat acasa. Apoi dupa o saptamana m-a intrebat daca o las sa se puna pe genunchii mei. Eu am zis ca da si s-a pus apoi i-am zis "ce fundulet moale ai!" (ii plac glumele perverse) si a stat asa 2-3 min apoi in ultima vreme este mai retrasa, am gresit cu ceva? A da si acum zice ca toti baietii pentru ea sunt egali (nu cred asta dar nu stiu ce sa-i zic).A mai fost inainte in 2 relatii.
Alte lucruri care-mi-au dat de gandit au fost imbratisarile care m-au motivat sa cred ca ma place si m-a pupat de vreo 4 ori deoarece a fost provocata sa ma pupe pe mine sau pe altii si intotdeauna m-a ales pe mine.

Ce credeti ma place sau m-a bagat in friend zone?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MPersephone a răspuns:

Bun venit in lumea semnalelor mixte. Esti inca tanar, vei avea parte de multe momente de genul si nu iti va placea, dar nu renunti tu.
Ca persoana de gen feminin iti spun ca asa suntem noi, greu de inteles, mai jucause. Daca imi placea de cineva incercam sa il cuplez cu vreo prietena. Daca lui ii placea de ea, eu ma suparam. Jocurile astea inceteaza in ultimii ani de liceu de obicei, dar nu pentru toti.
Eu cred ca ea te place si te-a bagat in friendzone.
Dar tu o cunosti mai bine si iti e mai usor sa faci concluzii. Iti urez succes in lumea intalnirilor.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te-a băgat puțin în ceață.
Ar fi un motiv.
Dacă tu o placi și ea te place, atunci ați fi împreună și asta înseamnă o apropiere prea mare după care urmează ceva, nu?
Și acum îi convine să se joace un pic cu ideea referitor la ce va urma. Sunt mai mult vise, care sunt doar vise, dar poate că nu este chiar vis, e frumos dar pare periculos, cine știe ce se poate întâmpla, tu știi? Că ea se face că nu știe.
Așa că așteaptă ea, poate, de la tine, ca tu să înțelegi, și dacă înțelegi, păi atunci faci ceva, nu?

| OrdanKarris a răspuns:

Nu conteaza daca te place sau nu. Fetele la varste mici invata ce pot obtine de la baieti bazandu-se pe sexualitatea si frumusetea lor. In esenta testeaza cat de departe te poate santaja emotional si afla cat poate obtine emotional de la baieti in functie de cat de bine arata. Fiecare "te iubesc" ii da de inteles ca arata suficient de bine incat sa santajeze emotional, atat pe tine cat si pe alti baieti. Asta e esenta friendzone-ului: puterea exploatarii feminine a sexului masculin.

Fiecare chestie care o face: te obliga sa-i spui daca o iubesti sau nu, se aseaza pe picioarele tale ca sa te incite, te saruta pe tine. Ea acum la varsta ei este in perioada de probe si teste. teseaza ce excita pe barbati si prin asta cat poate exploata de la acei barbati fara sa ofere si ea ceva. Isi masoara valoarea pe piata sexuala Isi stabileste ragul fata de alte fete. Si in final, se foloseste de interesul tau pentru ea, IMPOTRIVA TA! Stie ca o placi si se foloseste de asta sa obtina cat mai mult de la tine si sa ofere cat mai putin sau deloc. Asta e friendzone-ul. Friendzone-ul nu are treaba cu prietenia, are treaba cu exploatarea emotionala si atat. Vede cat esti dispus sa induri de dragul ei in speranta ca si ea te va place in felul... ALA. Si nu se va intampla asta niciodata.

Cel mai bun antidot pentru friendzone: opusul la ce faci acum. Cand te intreaba daca o iubesti ii spui: ai facut ceva ca sa te iubesc? Cand te intreaba daca o placi: ii spui, trebuie sa-ti raspund acum sau mai pot sa ma mai gandesc. Motivul pentru care e atat de dispusa sa se aseze pe genunchii tai este ca se simte prea sigura cu tine, stie ca nu ai sa faci nimic iesit din comun sau ai sa faci mult prea putin de frica sa nu te respinga si de fapt asta cauta ea sa testeze. Cat de mult iti pasa de RESPINGEREA EI. Asta de fapt alimenteaza friendzone-ul: puterea care TU ii o oferi si exploatarea emotionala. Daca ai alte fete stai cu ele, si asigura-te ca vede si ea ca faci asta. Fa-o sa se simta geloasa, fa-o sa se simta nedorita, fa-o sa se simta respinsa. fa-o sa simta ce simti tu. Fa-o sa munceaca pentru atentia si afectiunea ta, nu invers, nu tu pentru ea, ci ea pentru tine. Fa-o sa se simta nedorita. refuza-i exploatarea, refuza-i puterea ei feminina asupra ta. Fa reversul la ce ai facut pana acum. Iti este frica, ca o vei pierde? Este exact frica asta motivul pentru care te va exploata din ce in ce mai tare si nici macar o data nu te va considera demn de relatie. In schimb daca nu-ti pasa de ea, atunci vei avea sanse sa iasa ceva.Din nou, ar trebui sa stai cu altele, iar ea sa priveasca si sa-si roada unghiile. Ea nu isi roade unghiile pentru un prieten, ci pentru ca vede ca-si pierde jucaria preferata. Asta esti tu acum: jucaria ei preferata, nu prieten. Esti jucaria ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cum vrei sa stim, daca te-a bagat sau nu in friend zone?
Nu crezi ca ar trebui sa discuti asta cu ea?

| Crackman a răspuns:

2 relatii de 2 ore.
In fine duda aia este un copil ce vrea sa se joace. Joaca si tu in hora