| Angelofdarkness862 a întrebat:

Dau funda la cel ce raspunde corect la urmatoarele intrebari :
-Cate romane a scris Ion Creanga?
- Cu cine sau luptat romanii in razboiul de independenta din 1918?
- In ce an a preluat puterea Ceausescu de la Gheorghe Gheorghiu?
- Unde sa luptat Stefan cel mare cu Hasan Sas?

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

- 0
- Războiul de independenţă al României s-a desfăşurat între anii 1877 şi 1878 şi a fost dus împotriva Imperiului Otoman. Războiul s-a terminat cu victoria României şi Rusiei împotriva turcilor, obţinerea independenţei României şi unirea Dobrogei cu România.In 1918 a avut loc Marea Unire.
- 1965
-...s-a luptat cu Uzun Hasan, nu cum ai zis tu

11 răspunsuri:
| Acadeeeaa a răspuns:

- Ion Creanga nu a scris romanebig grin
-Razboiul de independenta a avut loc in 1877
- Ceausescu nu a preluat puterea de la Gheorghe Gheorghiu
-Stefan cel Mare nu s-a luptat cu Hasan Sas big grin

FUNDA?

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Pt prima intrebare : Uite aici:
Opera

Poveşti
Capra cu trei iezi (1875)
Dănilă Prepeleac (1876)
Fata babei şi fata moşneagului (1877)
Făt Frumos, fiul iepei (1877)
Povestea lui Harap-Alb (1877)
Ivan Turbincă (1878)
Povestea lui Ionică cel prost (1877)
Povestea lui Stan-Păţitul (1877)
Povestea porcului (1876)
Povestea poveştilor (1877-1878)
Povestea unui om leneş (1878)
Punguţa cu doi bani (1875)
Soacra cu trei nurori (1875)

Povestiri
Acul şi barosul (1874)
Cinci pâini"' (1883)
Inul şi cămeşa (1874)
Ion Roată şi Cuza-Vodă (1882)
Moş Ion Roată şi Unirea (1880)
Păcală (1880)
Prostia omenească (1874)
Ursul păcălit de vulpe (1880)

Nuvele
Moş Nichifor Coţcariul (1877)
Popa Duhul (1879)

Romane autobiografice
Amintiri din copilărie (1879)

Pt a2a intrebare: Cu rusii

Pt a3a intrebare: In anul 1965

Pt a4a intrebare: In Turcia

Bafta in contunare la temele pentru vacanta laughingwinking

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Anonim cum sa nu se lupte romanii cu nimeni?laughing Pai cum crezi ca Romania de azi a devenit unita la vremea respectiva?laughinglaughing Crezi ca romanii nu au luptat pentru asta? lool.s-a luptat cu rusii in cea mai mare parte, cu ungurii si cu turciiwinking

Si stefan cel mare s-a luptat cu hasan sas uita-te pe internetwinking

| goldheart a răspuns:

Buna! Din umilele mele cunostinte, Ion Creanga a scris un roman autobiografic: ''Amintiri din copilarie'' (1879)
Razboiul de independenta al Romaniei a fost in 1877, iar in 1918 a fost Marea Unire.
Gheorghe Gheorghiu este un cantaret, iartu poate te referi la Gheorghe Gheorghiu DEJ.
Tu cred ca faci la misto. Hasan Sas este un fotbalist, din cate stiu eu...si apropos: Mihai Viteazu s-a luptat cu PASA HASSAN laughinglaughing

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu stii sa iti faci tema de vacanta?

| Angelofdarkness862 explică:

Toate intrebarile erau puse gresite doar sa vad cat de proasta e Romania rolling on the floor 1 - Un roman amintiri din copilarie
2- 1918 era sfarsitul primului razboi mondial razboiul de independenta a avut loc in anul 1877-1878 rolling on the floor
3 - Cum sa preia Ceusescu puterea de la un plod de 10 ani ca Gheorghe Gheorghiu e un cantaret pe ala il chema Gheorghe Gheorghiu-Dej
4 - Hasan Sas e un fotbalist la galatasaray in varsta de 34 de ani

| natalia_7677 a răspuns:

Romanii au luptat cu turcii in 1817, nu 1918(1918 avut loc marea unire), ceausescu a preluat puterea in 1965, Nu stefan a luptat ci mihai viteazu a luptat la calugareni cu pasa Hassan. Cu Ion creanga te descurci! Succes

| Chocoleata a răspuns:

1.Ion Creanga era povestitor nu romancier si...tot cu autobiografia cred ca in total sunt 24.
2.Si...atunci in 1918 adica a fost primul razboi mondial iar Romania in acel an nu a luptat cu nimeni.
3. 1965... pana in 1989winking
4.Cred ca stefan a luptat cu Uzun Hasan nu cu hasan sas.

| PurityBecameBlasfemy a răspuns:

Teme teme teme

| AngelCrystals a răspuns:

Din cate stiu Amintiri din copilarie este singura carte scrisa (pe langa povesti si povestiri) dar este biografie (romanele sunt de obicei fictive sau cu putin adevar).
-1918 a fost marea unire (de razboi nu-mi amitesc prea bine)
-Ceausescu a fost succedorul lui Gheorghiu-Dej
-Si Mihai Viteazu s-a luptat cu Sinon Pasa la Calugareni
sper ca am raspuns bine big grin

| adutzza_7826 a răspuns:

Nu stii sa iti faci temele?