| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita.Ma confrunt cu o problema... i-am spus prietenului meu ca mi-a intarziat menstruatia o zi, trebuia sa imi vina ieri si nu mi-a venit, ma dor sanii, de obicei mi-a venit regulat, dar vad ca nu a venit nici azi.Am avut contacte sexuale neprotejate, de fapt el nu s-a terminat in mine.In fine, ceea ce vr sa va spun e reactia prietenului meu...cand i-am zis ca s-ar putea sa fiu insarcinata, el a zis ca ce bine ca sa ma mut la el si nici s anul ma gandesc la avort ca el vr sa avem un copil impreuna.Am ramas socata, i-am zis ca poate imi da papucii iar el a zis ca nu va face asta, ca vrea sa ramanem impreuna si nu va permite ca copilul lui sa fie omorat, asta in cazul in care sunt gravida. Dar chestia e ca eu mai am scoala, am 17 ani, el are 22 ce sa fac oare? Copil nu pot avea de pe acum ca ar insemna sa imi pied cei mai frumosi ani ai vietii si in plus am scoala si familia daca ar aflA.crying, iar el nu m-ar sustine in a face un avort, a zis ca trebuie sa luam deciziile impreuna dar m-am gandit ca daca chiar sunt gravida fac avort si lui nu ii spun ca asa daca as face avort si el nu ar fi de acord atunci sigur s-a supara pe mine, poate m-ar parasi sau cine stie ce o fi in mintea luii, el zice ca e sigur ca vr sa facem copil ca e pregatit sa devina parinte, dar vad ca nu se gandeste la mine, a zis ca sr gandeste si la mine dar nu prea se vede.Chiar nu stiu ce sa fac, sigura nu sunt ca am ramas gravida dar mi-a intarziat o zi menstra si eu o am regulata, deci, oare ce sa fac daca am ramas? Ce parere aveti de reactia lui?

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Buna. Mai rar gasesti un baiat ca el in zilele noastre. Eu zic sa asculti de el si sa nu-ti dea prin cap sa faci avort, o sa regreti toata viata. Mai ales ca el te va sprijini in cazul in care vei ramane insarcinata. Cei mai multi baieti nici nu vor sa auda sa aiba un copil, mai ales la varsta asta, si le indeamna pe fete sa-si omoare copiii in pantece. Totusi nu e sigur ca ai ramas insarcinata, o intarziere de o zi nu este grava. Plus ca daca ai un copil nu inseamna ca viata ta se va termina sau alte lucruri, nu o mai lua asa tragic. Poate va vor ajuta si parintii la cresterea lui. E bine ca prietenul tau are ganduri serioase, ar trebui sa apreciezi asta si sa fii bucuroasa, sa nu-ti mai faci atatea probleme. Numai bine!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cum sa faci avort fara acordul lui? Tu nu te gandesti ca este si copilul lui si ca aveti drepturi egale in a hotari asupra lui? Daca nu te-a violat, atunci nu ai nici un drept sa-i ucizi copilul fara acordul lui. Doamne fereste, ce om s-ar gandi macar la o asemenea nebunie? Mi s-a ridicat parul pe maini la gandul ca o femeie ar putea fi atat de denaturata sa se gandeasca macar la a face avort fara acordul tatalui copilului. Atata timp cat ai fost de acord sa faci sex neprotejat, nu e el de vina, ci amandoi. Trebuia sa te gandesti la viata ta si la anii cei mai frumosi inainte, nu dupa. Acum, o intarziere de o zi e kica ca sa te gandesti la sarcina. Dar daca esti insarcinata, asta e, vei fi mamica si gata. Daca ai hotarat sa faci sex neprotejat la 17 ani (varsta la care fetele normale se ocupa de scoala, nu de sex), atunci asuma-ti si responsabilitatile. Placerea vine si cu obligatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta lui e ceva normal! Tie unde ti-a fost capul cand ai facut-o neprotejat? Te-a mancat pielea, n-am ce-ti face.Si asa nu esti sigura ca ai ramas insarcinata, fa un test de sarcina si vezi cum este.Nici eu nu sunt de acord cu avortul, pentru asa ceva s-a inventat PREZERVATIVUL! Se pare ca tu n-ai auzit de el? Puteai sa i-ei anticonceptionale, nici asta n-ai facut-o. Exista si pilula de a 2a zi rolling eyes.
Lui ii dau dreptate, e cu capul pe umeri si se pare ca tine la tine, daca vrea copilul, daca n-ar fi tinut ti-ar fi spus sa faci avort! Trebuia sa te gandesti de la inceput ca pierzi cei mai frumosi ani ai vietii cand ai facut-o neprotejat!
Gandeste-te bine la ceea ce ai de gand sa faci, cu asta nu e de joacawinking

identitate
| identitate a răspuns:

Sansele sa fii insarcinata sunt destul de mici. O zi intarziere nu inseamna nimic, dar poti sa faci un test de sarcina ca sa fii convinsa.
Evident ca e pregatit sa devina parinte, chiar asta vrea ca sa fie sigur ca nu mai scapi.Relatia o aveti impreuna, dar mama ai deveni doar tu.In plus, ti-ai cam termina viata daca faci un copil cu el acum.
Hotararea de a pastra sau nu copilul o iei doar tu. Puteti vorbi intai, si chiar e indicat, dar tu decizi, nu te lua dupa el.
Evident ca nu-i pasa de tine, ii pasa de ce vrea.
Repet, posibilitatea ca tu sa fii insarcinata este mica. Oricum, folositi prezervative sau foloseste anticonceptionale, chiar fara sa stie el.
Cel mai bine ar fi sa te distantezi de el. E genul care vorbeste de iubire si relatii serioase dar nu vrea decat o nevasta.
Daca i-ar pasa de tine, nu te-ar lasa sa faci un copil acum nici daca ai vrea tu, nu sa-ti mai si ceara.Are 22 iar tu 17, ar trebui sa fie mai matur si responsabil. E mai "matur", isi urmareste interesul. Putin ii pasa de tine asa ca si tu trebuie sa faci la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa avort si lasa-l sa vorbeasca cu peretii. Nu el sufera dureriile si contractiile nasterii, ci tu asa ca spune-i "ciocu mic".

| madagascar a răspuns:

Fata nu te mai stresa, ti-am mai lasat 2 msj nu esti gravida, ai zis ca te dor sani trebuie sa iti vina dar esti tu prea stresata.stai linistita

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru început un test de sarcină și apoi veți lua o decizie împreună.
Să nu uitați de părinți!
Pa, pa.

| UrăscPăstârnacul a răspuns:

Heiii.
Sansele sa fii insarcinata sunt mici. Ti-a intarziat cateva zile. Asta e... Faptul ca esti insarcinata e doar in mintea ta. Fa un test de sarcina!

Cat despre prietenul tau... Se vede ca tine la tine, altfel iti spunea din prima sa faci avort.

Ai grija! :*
Adda

| Smarandica a răspuns:

Fa testul de sarcina si o sa te convingi daca esti sau nu! a-mi spui si mie rezultatul. Nu te agita prea mult poate nu e cazul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poti sa vorbesti cu atata usurinta de un avort?straight face Ai macar idee ce inseamna cuvantul asta? Ai idee ce vrei sa faci? omori un suflet nevinovat... Daca ati fost inconstienti si nu v'ati protejat acum asumati'va raspunderea pentru faptele voastre(vad ca el o face, tu nu).
Daca nu esti insarcinata ar fi bine sa inveti ceva din lectia asta, sa nu mai existe o data viitoare, sa nu mai ajungeti in situatia asta prea curand.Protejati'va!

PS:uita'te pe youtube la filmulete cu avorturi si daca tot o sa mai vrei sa faci avort inseamna ca nu ai inima.

Deja ai 17 ani ar trebui sa gandesti.Maturizeaza'te daca nu ai facut'o inca.Ar trebui sa ai idee despre traumele lasate de un avort(atat fizic, dar mai ales psihic...).