| d33utza a întrebat:

Dc de fiecare data cand intalnesti un tip esti timida?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Esti timida, poate de aceea. In plus poate esti si putin nesigura pe tine si nu stii ce sa spui, cum sa te porti. De obicei aceasta nesiguranta dispare dupa ce cunosti mai bine un om. Poate ca esti la o varsta la care inca nu ai experienta socializarii si iti e mai greu sa vorbesti cu un baiat decat ti-ar fi fata de o fata. Am cautat pe net sa gasesc ceva in plus
"Timiditatea apare cel mai frecvent in cadrul situatiilor nefamiliare, desi in cazuri mai severe ea poate apare si in situatii familiare si in cadrul relatiilor. Persoanele timide evita situatiile de care se tem pentru a evita sa se simta inconfortabil, si astfel situatia in cauza ramane nefamiliara si timiditatea se auto-perpetueaza. Pe de alta parte, timiditatea poate dispare in timp. De exemplu un copil poate fi timid fata de straini, si acest lucru dispare in perioada de adult.
Experienta umana a timiditatii este diferita la persoane diferite. De exemplu, un actor poate fi indraznet si zgomotos pe scena si timid la un interviu. In plus, timiditatea se poate manifesta in compania anumitor persoane si poate dispare complet in compania altora.
Timiditatea poate implica a nu sti ce sa spui in situatii sociale sau poate include manifestari fizice. De obicei persoanele timide experientiaza o combinatie intre cele doua tipuri de simptome."
http://www.lovesite.ro/......tatea.html

4 răspunsuri:
| LittleZyzy a răspuns:

Pentru k nu il cunosti foarte bine. poate il placi mult si asta te intimideaza...mai este si faptul ca vrei sa faci o impresie foarte buna, si de aceea iti calculezi fiecare vorba si fiecare gest. Orice ar fi, cel mai bine e sa fii tu insati, sa nu te lasi orbita de timiditate, sau de faptul ca in sfarsit ai iesit cu "el". Totul este sa fii naturala si orice intalnire o sa iasa binewinking

| Marius20 a răspuns:

Este normal sa fii putin retinut(a), la prima intalnire (alte detalii n-ai mai dat despre intalnirea cu tip), in concluzie timiditatea trece cand petreci mai mult timp cu persoana respectiva pana se ajunge la o atmosfera destinsa...

| unsfatbunlacasaomului1 a răspuns:

Poate pentru ca ti-e teama de respingere? poate ca nu ai destula incredere in tine? ce poti face? invata sa te iubesti! sa te analizezi si sa fai lucruri care te fac sa te simti bine cu tinehappy cu totii avem emotii cand vedem o persoana de sex opus care ne atyrage. indiferent de varsta avem acel gen de sentiment care ne face sa ne purtam altfel decat ne-am dori, dar cu timpul invatam sa ne controlam si sa constientizam de fapt ca suntem persoane deosebite si nu avem de ce sa ne fie teamahappy constientizeaza ca esti speciala. ca ai un fel aparte de frumusete. ca etsi diferita si speciala. si iubeste acele lucruri care te deosebesc de celelaltehappy
uita-te in fieacare zi in oglinda si spune-ti ca te iubesti si ce anume iubesti la tine! si apoi scoateti in evidenta acele lucruri, calitati. zambeste!

| jtia a răspuns:

Eu sunt timida in fiecare situatie.Incerc sa ma controlez, dar nu reusesc, mai degraba e un dezastru. Pot sa intalnesc o persoana de o suta de ori, si tot sunt timida in fata lui