| Anxiousy a întrebat:

De 6 zile m-am despartit dupa o relatie de 1 an si 5 luni, am iubit mult. am 18 ani, ea face curand 17, am fost primul baiat din viata ei (a fost virgina) si m-am atasat si mai mult de ea. ne-am despartit ca si-a batut joc de mine, a fost indiferenta cu mine, intr-un final sa aflu ca m-a inselat in discoteca, dupa ce am plecat eu de acolo (si cat am rugat-o sa vina cu mine acasa, caci eram obosit, si nu a vrut)

Prima zi. am suferit mult, am plans si m-am descarcat, de ieri mi-am facut o noua prietena, "cui pe cui se scoate" incercand sa ma simt cat de cat mai bine, mi-am preocupat timpul cu prietenii, sala, dar tot mai raman minute in sir goale, in care eu ma gandesc doar la ea. si suspin.

Acum am intrat iar intr-o clipa mai mare, de azi dimineata numai la ea m-am gandit, am plans pana mi-a ajuns corpul sa tremure de suspine din cauza ei, nu ma merita, am iubit-o mult, prima iubire din viata mea, degeaba incerc eu sa-mi ocup timpul, degeaba mi-am facut o noua prietena, nu pot pur si simplu, este din liceu o vad zilnic dar sunt tare in fata ei, batandu-mi joc de mine cand sunt singur acasa, plangand dupa o persoana care nu ma merita. Ce pot sa fac eu sa-mi fie mai bine, nu reusesc sa ma stapanesc, orice lucru imi aduce aminte de ea, imi vin in minte toate amintirile frumoase pe care le-am avut impreuna, cum m-am trezit eu la 4 dimineata si am mers pe jos 16km sa ii fac un om de zapda si sa-i spun ca o iubesc, cum am stat si ne-am plimbat cu rolele singurii din parc la 3 dimineata, imi vin in minte toate momentele grele in care am fost langa ea, atunci cand am avut majoratul, atunci cand am luat permisul, nu imi pot scoate din minte amintirile, ma doboara, plang si scriu aici sperand sa imi poata da cineva un sfat concret cu ceea ce trebuie sa fac eu sa-mi fie, cel putin un pic mai bine

8 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Poate faptul ca schimbarea ei te-a surprins foarte mult si inca esti,, socat" ca a te-a inselat cand tu credeai ca te iubeste. Ai putea sa vorbesti cu ea sa lamuresti lucrurile, sa vezi de ce a facut lucrul ala si ce a avut in minte cand l-a facut, o discutie fara cearta, mai mult o analiza sa vedeti daca puteti face ceva pentru a repara relatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt intr o situatie asemanatoare.Singurul sfat ar fi sa vorbesti cu ea si sa vezi daca poti gasi puterea da a o ierta si daca si ea mai vrea acest lucru.Insa daca ea nu accepta cel mai bine e sa ti vezi de viata ta, sa ai rabdare(treptat o vei uita) si sa te gandesti la binele tau pentru ca pana la urma nimeni nu merita sa ne autodistrugem pentru el/ea.

| AndyLavy a răspuns:

Au trecut doar 6 zile, ce crezi ca vei uita totul asa, batand din palme?
vor trece saptamani, luni, si poate chiar ani pana vei putea sa ti-o scoti definitiv din minte.
Chiar crezi ca est corect ceea ce faci, iti faci alta prietena fiind cu gandul la fosta? nu prea este corect pentru respectiva fata.
Sa ocolesti amintirile si sa incerci sa nu iti mai amintesti, cel putin din punctul meu de vedere, este o mare greseala. Infrunta-le, pentru a te ajuta sa o scoti mai usor din minte. du-te in locurile in care ai fost, nu fugi de ele, adu-ti aminte, analizeaza ce a fost, pentru ultime data, si lasa-le acolo, lasa-le in urma, sau cel putin inceraca. prima iubire pierduta probabil este cea mai dureroasa. eu am simtit asta pe pielea mea, un an sau mai bine. dar intr-un final trece, cunosti pe altcineva. f bine ca incerci sa iti ocupi timpul cu prietenii, si diferite activitati.
impaca-te cu ideea, inceraca sa te resemnezi.
Altceva nu cred ca ai avea ce sa faci, doar sa lasi timpul sa treaca. si odata cu trecerea lui te vei simti mai bine.
Am vazut mai jos, sfaturi gen impaca-te cu ea. eu nu te-as sfatui, cine o face o data o face si a doua oara, daca te-a inselat este o persoana demna de dispretuit. daca te iubea nu facea acest lucru. cel mai important, nu te amagi si nu te minti singur in legatura cu o relatie, pentru ca mai mult vei suferi.

| MrAnderson a răspuns:

Fratili meu...intotdeauna este greu atunci cand te rupi de cineva.
Dar si durerea e trecatoare, la fel ca orice altceva.
Mi-e greu sa cred ca-ti vei putea gasi refugiul in noua prietena. Peste problema asta poti trece singur. Sa iti revii, sa te calmezi, sa iti dai seama ca nu e singura fata din lume, si ca ai toata viata inainte sa gasesti pe cineva cu adevarat special

| Schatzyyyyy a răspuns:

Asa e dragostea,cand iubesti si esti indragostit pana peste cap,esti capabil de orice! Daca ea a putut face asa ceva,inseamna ca nu te iubeste indeajuns! Cel mai bine,stai de vorba cu ea,si intreab-o daca ii acorzi o a doua sansa,daca o sa poata sa te mai insele! Daca accepta sa se impace cu tine,spune-i ca o fata din prea multa dragoste,ca nu vrei sa o pierzi,ca o iubesti enorm de mult, si sa fie pentru ultima data! Pacat de momentele petrecuta intre voi, e pacat sa dati cu sutu la o relatie de atata timp, nu prea mult, dar tinand cont ca altii stau 2 - 3 saptamani,apoi se despart, pentru voi e mult! Daca nu accepta sa se impace cu tine, asta e! Suferi, cat suferi, apoi incet incet " vei uita" si iti poti reface viata!:*

| IMS a răspuns:

Stiu prin ce treci si este foarte greu sa reusesti sa treci peste. Este bine sa incerci sa iti umpli timpul cu cat mai multe activitati insa degeaba incerci sa o uiti prin alte fete sau alte chestii de genul.Gandeste-te ca e nedrept sa ii faci prietenei tale ceea ce ti-a facut tie acea fata.Nu e corect sa fi cu ea desi ti-e gandul la alta, poate ca nu o inseli fizic, dar o inseli cu sufletul si in plus asa nu iti faci decat mai mult rau amagindu-te.Cand te gandesti la acea fata incearca sa zambesti desi e greu si gandeste-te la acele clipe cu zambetul pe buze pentru ca amintirile cu ea nu ti le poate lua nimeni.A fost ceva frumos asa ca incearca sa retraiesti acele clipe cu zambetul pe buze.Amintirile nu se uita, se pastreaza acolo undeva. Cat despre ea, eu ti-as spune sa lasi lucrurile asa desi e greu pentru ca o iubesti, totusi daca ea te-a tratat cu indiferenta...e mai bine sa lasi lucrurile sa decurga de la sine. Vei vedea ca o sa apara cu timpul o fata care sa te poata face sa simti ceea ce ai simtit pentru fosta ta prietena, iar ea va ramane intotdeauna in inima ta pentru ca este normal deoarece a fost o iubire adolescentina poate chiar prima iubire.Capul sus vei vedea ca totul va fi bine! Te pup

| aaaandreeaa a răspuns:

Si ce vrei sa-ti fac? ma rog la ce te pricepi cel mai bine faua contiunuu dar ceva ce sati si placa cum ar fi cantatul dansatul etc. dar nu pe muzica trista

| papushhaa a răspuns:

Ohh,mai rar asa baietii.toti spun ca viata merge inainte, dar cei care spun asa nu stiu ce inseamna durere. daca nu te merita nu trebuie sa te comporti asa tragic. oricum o sati aduci aminte de ea mai tirziu dar fara durere. daca o iubesti asa mult poate ii dai o sansa?(asta in cazul care mei simte si ea macar ceva pentru tine).iti doresc binele. CEAOOO!