| paradisdisiss a întrebat:

De cate ori pe zi e normal sa te masturbezi?

22 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De câte ori ți se ridică și mai poți.

| doctorandus a răspuns:

Este greu de imaginat vreo alternativă la un fel de regulă a majorității de către experți în evaluarea valorii ideilor științifice. Ce îndrumare mai bună poate fi decât acceptarea măcar provizorie a autorității unui corp de experți pe orice subiect dat? Dacă merg la o mie de mecanici auto și 999 dintre ei îmi spun că am un bloc motor crăpat, în timp ce unul, care pretinde că este în contact cu extratereștri din alt univers, susține că problemele mele provin din faptul că am jignit-o pe Sydney spiritul avocadoului, pe care oare să îl cred? În mod paralel, dacă vom urma exemplul creaţioniştilor „ştiinţifici" în ceea ce priveşte confruntarea lor cu oamenii de ştiinţă evoluţionişti, trebuie să resping autoritatea întregii comunităţi ştiinţifice şi să accept afirmaţiile unui grup care admit deschis că angajamentul lor final nu este în căutarea adevărului, ci în propagarea unui presupus adevăr divin deja revelat.

https://ncse.ngo/scientific-creationism-pseudoscience

| SelenaTpu a răspuns:

Pana în 25 o dată apoi cam la 2 3 zile

| MariannN20 a răspuns:

Nu exista un numar precis, o faci cand simti tu nevoia dar chestia e ca nu trebuie sa o faci exagerat pentru ca dupa vei fi dependent de chestia asta, e ca fumatul stii

| doctorandus a răspuns (pentru MariannN20):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| acalmfuccboi a răspuns (pentru doctorandus):

Lol tipul ăsta crede în instituții moderne de "medicină".
Te rog să postezi articole despre cum o dependență severă de pornografie este absolut normală și pozitivă.
În timp ce tu vei fi dependent de masturbare, eu voi fi sănătos din punct de vedere mental.

| doctorandus a răspuns (pentru acalmfuccboi):

Suferi de paranoia? Acuzatia ca eu cred in medicina moderna, ca si cum asta ar fi ceva reprobabil, este delir paranoic. Cu atat mai mult cu cat tot ce ti-a trebuit pentru a scrie si transmite mesajul tau este bazat pe stiinta moderna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca as fi primit 5 lei de fiecare dată când am văzut acest comentariu laughing
Dar da...așa e!

| anonim_4396 a răspuns (pentru acalmfuccboi):

Pleacă evlaviosule.....ne scârbești laughing
Călugărește te!

| acalmfuccboi a răspuns (pentru anonim_4396):

Bucură-te de disfuncția erectilă, pe care o vei avea la 30 de ani, indusă de uzul excesiv de pornografie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru acalmfuccboi):

rolling on the floor
Nu e chiar asa! Disfunctie erectila poti avea din multe cauze

| acalmfuccboi a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, dependența de pornografie fiind una dintre aceste multe cauze.
Dar poți continua să râzi, în final gluma este pe seama ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru acalmfuccboi):

Un om care se masturbeaza nu este neaparat dependent de pornografie. Voi, evlaviosii astia care sunteti unici si spirituali doar pentru ca aveti un orgasm pe an si ala in somn, aveti senzatia ca sunteti cu ceva mai speciali....sunteti doar prosti. Atat. Citeste prima propozitie si reflecteaza la ea.

| acalmfuccboi a răspuns (pentru anonim_4396):

Trecând peste ironia faptului că un om (tu) evident certat cu spiritualitate (de orice fel) și o vagă capacitate redusă de control de sine, este un fervent susținator al unui comportament degenerat, implicit, al unui act ce presupune un efort scăzut pentru o recompensă mare... Încă nu am văzut răspunsul tău concret la întrebarea inițială. De câte ori este normal să te masturbezi?
Dacă aș fi știu concret că răspunsul tău este odată la un interval respectabil de timp (cu toate că poți trăii bine mersi fără acest act degradant și cel mai bun răspuns este încă de 0 ori) ar fi trebuit să recunosc că ai dreptate. Imperativul biologic ne "spune" anumitor parametrii care sunt enorm de greu de "combătut" (dar nu imposibil)
Dar întrucât comentariile anterioare indică faptul că susții masturbare, implicit pornografia, zilnică mă tem că opinia ta este categoric eronată și neagă realitatea. Primul pas în a fi dependent de ceva este să negi faput că ești dependent al doilea pas este să faci implicitul lucru zilnic (neglijând anumite responsabilități). La dificultate inexistentă în a întra în posesia de pornografie, dependența nu mai este o incertitudine în acest calcul, ci un fapt concret (pe o traiectorie de timp îndeajuns de scurtă, în zilele noastre).
Este ușor să spui "nu sunt obsedat, pot să mă opresc oricând" dar acest fir de gândire ignoră începutul dependenței. Nu-i ca și cum odată ce ai împlinit 12 ani ai începu să te masturbezi zilnic, ai ajuns TREPTAT în punctul de astăzi, schimbând doza normală, uitând de unde ai început.
Lamentările tale nu schimbă faptul că masturbare și uzul de pornografie sunt aproape identice, din punct de vedere patologic, cu uzul de droguri. Faptul că îți recondiționez creierul într-un ciclul vicios de "recompensă mare, muncă puțină" asemenea unui cățel de companie este ceva ce iarăși nu se schimbă.
Totodată, nu schimba faptul că oricine ar ști că "o freci" zilnic ar fi oripilat, te-ar considera trist, și iar fi în general silă să stea în preajma ta.
Familia /prieteni tăi apropiați ar fi absolut ok dacă ar ști că faci cel puți "o labă" pe zi, pentru că este absolut normal, nu?
Utilizează-ți timpul într-un mod mai puțin degenerat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar caraghios. Eu am aproape 50 ani si nu am disfunctie erectila.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Culmea, din cercetari reiese ca nu cei care se uita mult timp la porno fac PIED, ci cei care se autoconsidera dependenti de porno.

Potrivit lui Gunter de Win, un profesor universitar belgian și cercetător sexual, referitor la disfuncția erectilă presupus indusă de pornografie (PIED): „Pur și simplu, respondenții care urmăresc 60 de minute pe săptămână și cred că sunt dependenți au fost mai predispuși să raporteze disfuncții sexuale decât persoanele fără astfel de griji care privesc 160 minute săptămânal." Surse:

Boom, Daniel Van (1 decembrie 2020). „Porn addiction is ruining lives, but scientists aren't convinced it's real". CNET. Accesat în 2 octombrie 2021. https://www.cnet.com/......-its-real/

Jacobs, Tim; Geysemans, Björn; Van Hal, Guido; Glazemakers, Inge; Fog-Poulsen, Kristian; Vermandel, Alexandra; De Wachter, Stefan; De Win, Gunter (31 iulie 2021). „Is online pornography consumption linked to offline sexual dysfunction in young men? A multivariate analysis based on an international web-based survey. (Preprint)". JMIR Public Health and Surveillance. JMIR Publications Inc. doi:10. 2196/32542. ISSN 2369-2960. PMID 34534092. "Conclusions: This prevalence of ED in young men is alarmingly high and the results of presented study suggest a significant association with PPC." https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34534092/

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar eu nu am zis că ai....chiar nu înțeleg.
Putem discuta mai multe in privat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru acalmfuccboi):

Dragul meu, de ce e mai posibil să ajung dependent de masturbare și nu de anus \ vagin? Masturbarea e mai plăcută decât penetrarea? Că doar așa ar avea sens... Ai penetrat vreodată pe cineva să faci diferența între mânuță ta spirituală și penetrare? Eu cred că tu nu știi pe ce lume traiesti. De ce as face l*ba zilnic când pot găsi sex? Daca masturbarea e un drog, atunci sexul nu știu ce mai e! Mega drog!
Du te la psihiatru că ai nevoie

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu tu ai zis, el ti-a zis tie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Da. Corect

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, si daca ar fi cum a zis ala, pe astia dependenti de cocaina, heroina sau marijuana i-ar pune sa urmareasca filme porno si ei ar uita de depedenta de droguri.

| acalmfuccboi a răspuns:

Nu sufăr de paranoia, la fel cum nu sufăr de "credulită" acută. Un om poate să îți spună că este benefic să te spânzuri și tu probabil că l-ai crede doar pentru că are o diplomă. Sau poate ești așa de credul pentru că ai creierul literalmente prăjit de la nivele anormal de mari de dopamină, nivele astronomice în comparație cu ce a putut corpul nostru (creierul nostru de primată) se elibereaze pe cont propriu, până acum.
Sau cine știe, o conștiință latentă te face să refuzi faptul că s-ar putea să nu ai dreptate, pentru că asta te ar pune în fața cu niște fapte oribile, absolut deplorabile și triste (cum ar fi faptul că te masturbezi zilnic uitându-te la femei la care nu vei avea niciodată acces).
Îmi pare rău că refuz din start orice "studiu" /"dovadă" care conține cuvintele "masturbare" și "copil" în același propoziție, într-o conotație bună, și îmi pare și mai rău că aceasta nu este consensul majoritar asupra acestei teme.
Poftim un exercițiu

A și "modernism=bun"
Deci chiar este adevărat ce se spune în popor despre orbire și masturbare...
Norocul tău că nu ai nevoie de o vedere bună pentru a ignora lumea înconjurătoare în favoarea vizionari Twitter-ului și a Tiktok-ului.

"Acest utilizator te ignoră"
Idelie tale se asemuiesc unui palat din cărți de joc
PENTRU doctorandus