| andreutza_5546 a întrebat:

De cateva luni iau anticonceptionale luni am facut dragoste neprotejata cu prietenul si marti seara am inceput sa i au niste antibiotice.Mentionez ca eu i au acc seara la 7 mereu si marti am inceput antibioticile la 11 seara. S a intamplat ceva pot ramane insarcinata?

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Depinde ce antibiotice ai luat,unele anuleaza efectul anticonceptionalelor.
Pentru ziua in care ati avut contactul sexual neprotejat esti acoperita de pastiluta luata cu o zi inainte, ziua de marti o acopera pastiluta de luni seara, sa speram ca nu s-a putut intampla mare lucru, totusi, desi spermatozoizii pot trai intre 3-5 zile in organismul tau.
Alta data protejeaza-te suplimentar, acum va trebui sa astepti, nu mai poti face nimic.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fi mai sigura mai poti folosi o metoda in plus, unele antibiotice pot anula efectul anticonceptionalelor. Pentru linistea ta puteti folosi un prezervativ. Toate cele bune.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Doamnele ti-au raspunsuri inaintea mea, dar ma intreb (si) eu ce legatura este intre,, acc,, luat pentru expectorarea mucoaselor din plamani si contraceptive.