| legallyblonde a întrebat:

De cativa ani sunt indragostita de prietenul meu cel mai bun, insa el nu simte acelasi lucru pentru mine asa ca mi-am ascuns sentimentele, multumindu-ma doar cu prietenia lui si cu statutul de "cea mai buna prietena". De cateva luni, insa, el s-a cuplat cu o fata pe care o iubeste mult, si de cand e cu ea, a uitat complet de ceilalti, deci si de mine. Vorbim foarte rar si foarte putin, inainte vorbeam ore intregi fara oprire. Acum simt ca l-am pierdut si ca prieten si simt ca mor, nu pot trai cu asta. Pentru ca eu il iubesc si eram dispusa sa fiu orice vrea el - amica, amanta, cea mai buna prietena etc. doar pentru a fi in preajma lui. Uneori am impresia ca as fi in stare sa ii fac orice prietenei lui, numai sa se desparta de ea. Stiu, sunt egoista, insa cer prea mult daca imi doresc doar prietenia celui pe care il iubesc?
Intrebarea: mai sunt persoane in situatia mea? Daca da, ce ati facut? Cum as putea sa il uit si sa imi vad de viata mea, sa nu mai depind de el?

Răspuns Câştigător
| ady20hbk a răspuns:

Stiu prin ce treci pentru ca si eu am trecut prin asta, exact aceeasi problema numai ca rolurile sunt inversate, eu sunt baiat si ea e fata, la fel ca si tine m-am ascuns si m-am ferit sa ii zic ca o plac, si am ales sa ii raman cel mai bun prieten, si cred ca am facut bine, dar acum cateva saptamani mi-a spus ca noi ne-am apropiat foarte mult dar sa nu interpretez acest lucru(adica ca poate o sa fim impreuna pentru ca ea tine la mine ca la frate), eu i-am spus ca noi suntem si vom ramane cei mai buni prieteni.am decis sa continuam pe acelasi fir ca si cum aceasta descutie nu ar fi existat dar de cand am avut aceea discutie ea a inceput sa se indeparteze de mine si pe mine ma doare acest lucru pentru ca eu chiar vreau sa ramanem prieteni, mi-e teama ca o voi pierde ca prieten, de aceea eu te sfatuiesc sa renunti la ideea de a fi impreuna.Stiu iti e greu dar alta solutie nu ai, ca pe urma s-ar putea sa patesti ca si mine si sa-l pierzi de tot, asa ca iubeste aceasta prietenie dintre voi si prtuieste-o foarte mult, spune-i acest lucru pana nu e prea tarziu...mult noroc

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am fost in situatia ta mai multi ani (in speta vreo 4-5). Nu am fost niciodata mai mult de "cei mai buni prieteni", nu a stiut niciodata. Am suferit ca un caine ani si ani de zile, sute de nopti. Nici acum nu vreau sa ma gandesc la acea perioada. Am umplut 16 caiete studentesti cu scris marunt (idei, ganduri, sentimente puse in cuvinte). La un moment dat s-a implicat intr-o relatie si partenera lui s-a dovedit excesiv de geloasa si posesiva. Dupa cateva luni in care am suferit mai mult decat credeam ca se poate, m-am decis sa rup firul. Mi-am facut bagajele si m-am mutat in alt oras. Stiu ca am luat decizia buna. El este inca in acea relatie (au trecut 6 ani si ceva de atunci). Eu am reusit, in valtoarea unei noi vieti sa trec peste sentimentele acelea terfelite ingrozitor de atata suferinta. Acum sunt fericita, casatorita cu un om minunat. L-am intalnit de curand intamplator. Nu mai era nimic acolo, nici o tresarire, nici un sentiment.

| monyk a răspuns:

Buna, nu poti sa ii comanzi inimii! Orice ai face, ca acum sincer ce mai poti sa faci? E adevarat ca e bine sa nu iti pierzi speranta dar de cand va stiti ai avut ocazia de foarte multe ori sa il faci sa te iubeasca, sa incerci sa il cuceresti, poate daca incercai mai mult, poate ca ar fi fost cu tine, acum daca e cu alta...nu prea ai ce face, ei se iubesc, nu e bine sa te bagi in relatia cuiva, desi doare... te cred. Cel mai bine ar fi sa revii la realitate si sa iti vezi de viata ta, iubire cu forta nu se poate, viata merge inainte, fi tare si incearca sa uiti, ai nevoie de vointa si de timp.Mai sunt baieti care cu siguranta sunt dornici de o relatie si care sa fie capabili sa te iubeasca cu adevarat, succes.

| Razvan a răspuns:

Stiu ca nu o sa iti placa ce zic si totusi nu pot sa nu zic ce cred eu ca ar fi bine.Gandeste-te in primul rand la el. El e fericit alaturi de ea, o iubeste e normal ca pentru un timp sa nu mai vada nimic in jurul sauhappy
Daca il iubesti cu adevarat, lasa-l sa fie fericit cu pretul nefericirii talehappy

| cucu a răspuns:

Nu te-a invatat mama ta ca locul doi nu se premiaza niciodata. l`ai avut langa tine dar nu ai stiut sa-l faci numai pentru tine. acum baiatul iubeste pe altcineva si nu ai ce sa faci. impaca`te cu ideeea si data viitoare nu mai face greseala asta.nu va inteleg, cand va ascundetzi. oameniii pe care ii iubitzi cum sa`si dea seama sa ghiceasca?

| legallyblonde explică:

@cucu
Nu e vorba ca am fost eu fraiera si nu i-am spus ce simt. Daca i-as fi spus, as fi distrus si relatia de prietenie pe care o aveam, pentru ca eu l-am intrebat odata, in gluma, ce-ar fi daca i-as spune intr-o zi ca sunt indragostita de el, iar el mi-a raspuns ca probabil nu m-ar mai vedea ca pe cea mai buna prietena a lui, ci doar ca pe o alta fata care il place.
@Brigaela
Ceea ce ti s-a intamplat tie ma sperie, nu vreau sa imi imaginez cum ar fi daca ar ramane cu fata asta 6 ani sau chiar mai mult. Te admir ca ai avut puterea de a de indeparta de el, de a rupe orice legatura. Ai facut ce trebuia. Eu, insa...nu sunt in stare sa renunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu prin ce treci deoarece si eu il iubesc pe cel mai bun prieten dar imi e teama sa ii spun. Am avut mai multe relatii dar sau terminat deoarece eu ma gandeam doar la el. El a avut relatii si mereu imi cerea sfaturi, i le dadeam dar era ft dureros sa il ajut deoarece il iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fist si eu intr-o situatie asemanatoare, te pot sfatui sa te calmezi si sa astepti, el se v-a desp de prietena si tot la tine va veni, inceraca sa il bagi si tu mai mult in seama pe mess, sa ii ceria jutorul,, cu niste probleme '', nu dispera totul se rezolva de la sine

| d3nissa a răspuns:

Eu am fost "prt f buna"cu colegul meu de bank:X
si tot asa el s-a cuplat cu o alta fata, iar eu ma km indragostisem de elsad
imi venea sa o strang de gat pe iubita luidevildar cu timpul m-am resemnat si mi-am vazut de viata mea

Balta mai are peste(baietii)si inca cati baietii:X

U trebuie sa il lasi in pace e viata lui ocupati timpul cu altceva si o sa vezi ca o sa-ti treacahappy

Succes:*

| Violeta_7739 a răspuns:

In primul rand, da, mai sunt persoane, crede-ma pentru ca si eu ma numar printre ele, din pacate insa. Dragostea neimpartasita e foarte dureroasa, dar in acelasi timp trebuie sa-ti dea forta sa mergi mai departe, sa nu te opresti in loc doar pentru ca o persoana nu a stiut sa te valoreze, nu ti-a corespuns la sentimente, sau nu a stiut sa vada ce are langa el. Iti pot spune un singur lucru: nu alerga dupa cineva care nu alearga la randul lui dupa tine. Nu trebuie sa il uiti, trebuie doar sa nu te mai gandesti la el, gaseste-ti o ocupatie, umpleti timpul liber cu diverse lucruri, iesi cu cineva, in felul asta vei cunoaste persoane noi, si nu te vei mai gandi la el ca la inceput. Cel mai important: daca vei continua sa vorbesti cu el, sentimentele tale se vor intensifica pe zi ce trece. Sfatul meu: daca crezi ca poti suporta sa-l iubesti si sa stii ca el iubeste pe altcineva, ok fii alaturi de el, dar la sfarsit tu esti cea care va avea de suferit. Incearca sa gasesti o cale de mijloc. Stii ce se spune, " ochii care nu se vad se uita"winking.