| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

De ce animalele au doar o perioada de imperechere pe cand omul face sex tot timpul?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Animalele mai ales cele salbatice, se reproduc de obicei in functie de perioadele in care stiu prin instinctul lor innascut ca urmeaza o perioada in care va exista suficienta hrana care le va permite sa-si hraneasca consistent progeniturile pentru ca acestia sa creasca si sa se dezvolte suficient, incat sa devina cat mai rapid independente de parinti. Fiindca omul este o fiinta rationala se imperecheaza si reproduce de regula programat, astfel ca sexul s-a transformat intr-o activitate care se executata pur si simplu pentru a oferi placere si satisfactie. big grin

| mihai69 a răspuns:

Animalele au în general două perioade de „estru" pe an. Mamiferele, mai exact.
Dar există și mamifere care fac sex doar pentru plăcere - dar nu știai asta, nu-i așa?
Majoritatea primatelor, dar chiar și delfinii au astfel de obiceiuri. happy

| vocea a răspuns:

Fiindca pentru om a devent o placere, sexul acum nu mai este doar pentru reprodus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate au doar o perioada, unele au si 2
Si ele ar putea sa faca oricand, dar sunt prea proaste laughing

| sieupeaici1976 a răspuns:

Pentru ca animale fac sex sa faca pui, iar oamenii fac sex din placere

| BubblesSsSs a răspuns:

Nu au doar o perioada de imperechere, au 2 adica momentul in care femelele sunt in calduri adica la menstruatie atunci se pot reproduce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BubblesSsSs):

La menstruatie se pot reproduce?
rolling on the floor)
Le curge sange din pasarica, cum sa se reproduca asa?