| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci când un băiat care mă place, dar eu nu îl plac, îmi provoacă scârbă? Îmi vine să vomit când îi aud vocea sau când îl văd. Unui coleg îi place de mine de un an și ceva, iar mie, de când mi-a spus asta, îmi vine să vomit și când îi văd fața sau aud de el. Pur și simplu mă enervează încât îmi e scârbă de el. Parcă simt ură, scârbă, nervi. E vreo problema la mine?

Răspuns Câştigător
| luffypk a răspuns:

Esti o nesimtita (poate-s prea direct, dar m-a iritat ceea ce am citit). Tu chiar crezi ca e atat de usor sa-ti faci curaj sa ii spui persoanei pe care o iubesti ca ai sentimente pentru ea? Iti zic eu, nu, nu e. De aceea nu suport genul asta de tipe ca tine, cand asteptati totul pe tava si nu luptati pentru ceea ce doriti, evident ca aveti mentalitatea asta de **** si va vine sa "vomitati" si va e "scarba" cand un simplu baiat va marturiseste sentimentele, de parca voi sunteti mari zeite si n-are nimeni dreptul sa va zica asta, imi pare rau pentru baiat ca s-a indragostit de una ca tine. Si mie mi-e scarba dupa ce ti-am vazut comentariul plin de ura, dispret, nesimtire doar din simplul fapt ca un baiat si-a facut curaj sa-ti zica ceea ce simte pentru tine. N-ai pic de empatie? N-ai absolut niciun motiv sa te comporti de **** cu el, chiar daca nu ai sentimente pentru el, ii spui frumos faptul ca nu simti acelasi lucru si o lasi asa. Daca tu ai fi fost in locul lui, iar persoana pentru care ai avea sentimente s-ar comporta de **** cu tine si ti-ar spune in fata faptul ca ii vine sa vomite si ca ii e greata cand iti vede fata, ai mai avea aceeasi mentalitate de ****? Da, raspunsul e da. Problema e clar la tine si ar trebui sa o rezolvi, altfel nimeni nu o stea sa suporte o persoana plina de ea care nu e in stare nici macar sa empatizeze cu alte persoane!

48 răspunsuri:
| luffypk a răspuns (pentru Jany123Jane):

Sa ma faci prost pentru ca nu rezonezi cu modul meu de gandire, cred ca tu esti cea limitata grav. Vorbim de inteligenta? N-ai carti citite si nici nu studiezi cat studiez eu pe zi, multumeste-mi pentru 30 de minute irosite din viata mea dandu-ti tie reply-uri, ca nu meritai nici macar unul pentru ca, in final, n-ai inteles nimic si te mai comporti si urat. E ultimul reply pe care ti-l las si iti urez succes in ceea ce vrei sa faci cu viata ta.

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Uite cine sufera de complex de superioritate acum. Nu m-ai convins.

| Jany123Jane a răspuns (pentru luffypk):

Citesti pentru bac si te dai mare. Mi-ar fi rusine sa ma dau mare cu un lucru derizoriu.

| Morbid a răspuns:

Poate că da poate ca nu.Probabil simți scârbă pentru capul are o mica obsesie fata de tine.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Esti o persoana toxica, aia e problema! Nu te obliga nimeni sa stai cu el daca nu-ti place, dar sa spui ca ti-e scarba de el...nu stiu, poate e si o problema psihica, asa cum au spus si altii pe aici!

| Hutzy95 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Inseamna ca baiatul ala are niste probleme la cap, pentru ca un om normal la cap intelege din prima ce i se spune. Incearca sa il eviti sa-l blochezi pe Facebook pe Instagram evita-l si ignora-l daca trece pe langa tine.
Acum inteleg ce simti pentru ca atunci cand omul devine insistent devine insuportabil, cel mai bine e sa il ignori, chiar daca el se apropie de tine, nu il baga in seama si o sa vezi ca dupa vreo 2 saptamani el renunta sa te mai caute

| Emma30555 a răspuns:

Dacă doar te place dar nu te deranjează nu ar trebui sa simți toate astea, dar probabil te incomodează sau te agasează

| Jany123Jane a răspuns (pentru Hutzy95):

Il evit, dar tot la fel face. Cand eram la cantina, venea si se aseza langa mine fara sa ma intrebe. I am spus de atatea ori sa ma lase in pace, nu pricepe. De aceea am ajuns sa il scarbesc.

| Invictusman a răspuns:

Nop, e o reacție normala.
Dacă nu te atrage nici fizic nici psihic și te agasează e normal sa îți fie lehamite de el.
Dar dacă tu ești fata din poza cred ca și eu deveneam insistent deși sunt foarte timid laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal acest comportament!
Ce se va intampla cand te vei angaja si seful tau va fi unul care nu-ti place ca om (fara sa-ti faca avansuri)?
Iti dai demisia doar pentru ca nu-ti palce de seful de la munca?

Astea sunt copilarii si fite de copil razgaiat, fiind un om matur nu se comporat asa!
Bunul simt si educatia te invata sa refuzi politicos pe oricine nu-ti place, dar intr-o maniera sa nu jignesti si nici sa te dai ins tambe, vomitand sau facand circ.
Din pacate, viata este plina de oamnei antipatici si daca te apuci sa vomti la fiecare cu care interactionezi chiar so ocazional, atunci esti pierduta!

| Jany123Jane a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am zis ca ma enerveaza ca insista incontinuu.
Nu am spus ca asta simt pentru cei pe care nu ii plac. Pentru cei care insista, chiar daca le-ai spus de n ori ca degeaba încearcă.

| Jany123Jane a răspuns:

Citind răspunsurile unora, mi-am dat seama ca analfabetismul functional e in floare.

| Saiko10 a răspuns:

Pe scurt, da, este o problema sa simti scarba de persoanele care te plac, chiar daca tu nu le placi. daca nu le placi le zici asta si le ignori. nu are rost sa le urasti.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Pai asa zi! Din intrebarea ta se intelege ca iti e scarba de el doar pentru ca el te place si tu nu! Daca insista, asta e altceva, intr-adevar, nu e normal sa se comporte asa, si ai tot dreptul sa simti ceea ce simti!

| Drimmero a răspuns:

E perfect normal sa nu placi pe oricine si sa nu rezonezi cu oricine, dar este absolut anormal sa iti vina sa vomiti sau sa ti se faca scarba de o persoana pe care nu o placi sentimental, practic omul nu ti-a facut nimic decat te place si totusi ai o repulsie irationala, nu e semn de normalitate in niciun caz. Clar e o problema la tine daca nu ti-a facut nimic si ai repulsie necontrolata, un psiholog te-ar putea ajuta.

| Drimmero a răspuns:

Am citit putin din raspunsurile tale de aici, trebuia sa dezvolti la intrebare ca nu toti au rabdare sa citeasca toate comentariile intrebarii, nici puteri supranaturale nu au ca sa ghiceasca ce se intampla intre voi 2, daca nu te lasa in pace desi i-ai zis inseamna ca e obsedat, din intrebarea ta reiese fix asa: ''Daca cineva ma place iar eu nu-l plac automat imi e scarba de persoana aia, imi vine sa vomit daca il vad/aud si bla bla''.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Drimmero):

Da, mi-am dat seama ca trebuia sa dezvolt. Mai sunt baieti care ma plac, dar nu sunt insistenti ca asta, iar de ei nu mi-e scarba. Chiar ma inteleg bine. Baiatul asta e obsedat si ma enerveaza. Ma face sa cred ca este extrem de batut in cap. Multumesc pentru raspuns.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Aici baiatu ala are deja o obsesie, singura varianta ar fi ori sa il ignori total chiar daca la cantina se aseaza langa tine si se va plictisi pana la urma. Daca nu merge asa ia si vorbeste cu un profesor de al tau si spune-i ca ai probleme cu un elev din scoala, daca nici asa nu se rezolva fa-ti curaj sa ai o discutie serioasa cu el. Aici ii poti spune sa te lase in pace altfel ii faci plangere la politie pentru hartuire, pentru ca e un fel de hartuire si asa te va lasa in pace.
Asa a patit si o colega de a mea de facultate si dupa ce i-a spus unui baiat care era obsedat de ea ca face plangere la politie pentru hartuire el s-a potolit. Nu ar fi rau sa incerci sa ii spui asta, si daca ii spui trebuie sa te impui putin in fata lui spunandu-i asta. O sa vezi ca el singur te va lasa in pace