| TylerD66 a întrebat:

De ce barbatilor, in general, le este atat de frica sa abordeze o fata? Multi ar evita sa interactioneze cu sexul opus si daca tipa le-ar face cu ochiul.
Frica, anxietate? Pana cand ai de gand sa mai fii sclavul acestor emotii irationale?

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Baietilor le este frica, insa nu si barbatilor. Baieteilor le este frica de refuz, cu toate ca acesta este ceva normal si face parte din viața. Bărbații știu ce vor de la viața, nu mai stau sa își pună nu știu ce probleme si încearcă. Da, am mai auzit băieți care, cu toate ca fata le arată semne, aceștia nu făceau nimic de frica, nu aveau încredere in ei si la orice semn de la fete, considerau ca poate fata este prietenoasa, ca nu are cum sa ii placa.
Din pacate, multi își pierd șansele din aceasta cauza

| TylerD66 explică (pentru Miruna333):

Nu vrei sa fii winggirl-up meu? laughing

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru că știm că alea frumoase nu ne vor, de asta + frica de refuz, dacă nu emiți atracție fizică, financiara, nu ești popular, cam degeaba încerci

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, barbatilor adevarati nu le este frica sa abordeze o femeie, doar papagalii si farierii care nu sunt capabili sa lege doua cuvinte si nici sa respecte femeia, ca totul porneste de la salut, de al deschis gura si vorit politicos cu o femeie.

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Ai multe prejudecati
Lumea e "un pic" mai complicata decat o decripteaza creierul tau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TylerD66):

Total eronat!
Este evident ca esti un tanar cu probleme sau cu un creieras inca nedezvoltat, daca nu poti procesa ceea ce o femeie matura iti spune.

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Parerea mea este ca oamenii nu sunt blocati intr-un fel sau altul: "fraieri" sau "barbati adevarati". Oamenii sunt un proces in continua schimbare. Cine erai acum 5 ani nu mai esti astazi.
Chiar daca nu e asa (desi sunt convins ca asa este), nu crezi ca te-ar ajuta mai mult sa crezi ideea asta? Decat sa te consideri limitat si drept urmare incapabil de a te imbunatati vreodata?

Poate acum 10 ani erai incapabila sa faci multe, insa astazi poti.
Cum ar fi fost ca acum 10 ani cineva sa te catalogheze drept incompetenta pentru tot restul vietii? Ar fi fost oare corect.

Daca un copil se impiedica atunci cand invata sa mearga pentru prima data ar trebui sa il numim "fraier" si sa il catalogam incapabil de a merge? Pe logica "un copil adevarat ar stii sa mearga fara sa se impiedice, asta e un fraier"

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Cu ce nu esti de acord din ultimul meu raspuns? Ca vad ca mi-ai dat "eronat"?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TylerD66):

Ca-ti place sau nu este foarte adevarat ca barbatii sunt categorisiti in: fraieri si barbati adevarati, iar asta nu se va schimba niciodata, fiindca omul mediocru nu se poate schimba, neavand capacitatea intelectuala sa inteleaga acest lucru.

In ce priveste copilul care cade cand invata sa mearga nu intra in discutie aici, fiindca nu ne referim la perioada de bebelus si crestere ori invatare a copilului, ci strict la "barbati" adica la adultii de peste 20 de ani.
In ce ma priveste nu am fost niciodata incompetenta, dimpotriva, am fost extrem de ambitioasa, invatand si muncind pe rupte, alaturi de un barbat adevarat, cu care am reusit sa ne facem o viata imbelsugata si lipsita de griji.

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Si e o varsta de la care nu ai mai avut absolut nimic nou de invatat?!?
Probabil ca nu.
Mereu avem ceva nou de invatat, mereu suntem "fraieri" la eva si putem sa devenim mai putin "fraieri".
Nu crezi asta?

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca frica unui barbat de a vorbi cu o femeie este legata de capacitatea sa intelectuala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TylerD66):

Din fericire pentru mine am avut d einvatat toata viata, intai la scoala, apoi liceu, facultate, servici, apoi alta facultate in occident cu echivalari de diplome, cu locuri de munca in corporatii, cu sisteme finaciare diferite pe care am fost tot timpul nevoita sa invat altele si altele si uite asa am ajuns sa invat toata viata.
Cat privesc fraierii, chiar daca au ceva nou de invatat, tot nu vor fi capabili sa invete, fiindca capacitatea lor intelectuala este limitata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TylerD66):

"acum 5 minute | TylerD66 explică :
Crezi ca frica unui barbat de a vorbi cu o femeie este legata de capacitatea sa intelectuala?"

Da! Un barbat care nu are incredere in el, ii este frica si sa deschida gura ca sa nu se faca de rusine in fata unei fete/femei fiindca educatia lui este incompleta, intelectul lui este limitat si atunci prefera sa taca decat sa se faca de rusine.

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Ca sa iti fac o analogie, motivul pentru care un om se teme de inaltimi, chiar si atunci cand se afla in varful unei cladiri sigure, nu este ca e prost si nu intelege ca acea cladire nu are cum sa se prabuseasca sub greutatea lui. Este o emotie irationala ce preia controlul.
Am cunoscut doctori, profesori universitari, oameni care cred ca te depasesc cu mult ca si aptitudini intelectuale, si care sufereau de aceasta problema: frica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TylerD66):

Nu are nici in clin sau maneca "frica" de inaltime, cu "frica" de a aborda o fata!
Una este legata de instinctul de supravietuite, de protectie, sa nu-ti rupi gatul si sa mori in chinuri, pe cand cealata frica este sa nu te faci naibii de rusine in fata unei fete, cand deschizi gura si scoti o prostie, ori nu esti capabil sa scoti nici un sunet, fiindca iti este frica sa nu te faci de rusine. Aici motivul este legat clar de limitarea intelectuala, de lipsa de incredere in el.

| TylerD66 explică (pentru Violleta2022):

Acum sute de ani, cand traiam in grupuri mici, daca o fata te refuza, probabilitatea sa te mai accepte alta era practic zero. Pentru ca se raspandea vorba.
Practic, daca te refuza o fata, probabilitatea sa te mai reproduci era aproape zero. Iar din punct de vedere evolutiv, sa mori sau sa nu te mai reproduci vreodata este fix aceeasi chestie. De asta natura ne-a inzestrat cu aceste emotii care sunt destul de comune. Majoritatea barbatilor le au, diferenta este ca unii stiu sa treaca peste ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti fata si se eschiveaza baietii cand incerci sa-i agati, nu prea esti pe placul lor.
Am fost foarte timid toata adolescenta, dar cand o fata ok imi dadea niste semne, prestam. In timp ce nasoalele imi faceau niste avansuri foarte proaste si nepotrivite, ca nu reuseam sa scap de ele elegant. Nici nu se prindeau, ziceau la fel ca tine, ca le resping de emotie rolling on the floor

| TimberWolf a răspuns:

Tu ai venit sa faci pe smecherul? daca era asa nu mai erai aici, acum erai in pat cu vreo bunaciune.
Domnul gigoloi...

| 1onur a răspuns:

Dacă tu rezumi totul la emoti și stări de axientiatea este treaba ta. Da nu toți vor să abordeze. Nu toți ne dorim. Asta nu însemnă că am "frică".

Nu vreau.

| ALM2000RO a răspuns:

Eu sunt AA (AroAce) deci în cazul meu nu se pune problema de așa ceva. Dar dacă stau și mă gândesc mai bine, chiar dacă nu m-aș fi născut așa tot n-aș fi abordat vreodată pe nimeni, fiindcă sunt antisocial, asocial, retras, fricos, emotiv, izolat, timid, cu stima de sine sub nivelul Gropii Marianelor, pămpălău, băbălău, anxios, depresiv și mai nou și mizantrop.

| DanielKun616 a răspuns:

Pentru că:
1. Ne e frică de respingere
2. Nu toți avem bani, BMW-uri sau pătrățele
3. Lipsa încrederii, peste ani de zile după o căsătorie în 99% din cazuri femeia ia casa, copii, banii, lăsând bărbatu cu absolut nimic

| TylerD66 explică (pentru DanielKun616):

Pai hai la abordat. Nu vrei sa devii mai bun la treaba asta?

| DanielKun616 a răspuns (pentru TylerD66):

Ce să abordez? Una de pe stradă care aşa cum albina zboară din floare-n floare aşa şie ea se duce de la bărbat la bărbat? Ce să abordez? Ce?

| TylerD66 explică (pentru DanielKun616):

Nu toate femeile sunt asa, sper ca esti constient de asta.