| Nelly_1064 a întrebat:

De ce ciclul dureaza mai mult de 2 saptamini?

5 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Daca ai sub 16 ani, inseamna ca inca nu este perfect regulat. Asteapta, si o data cu trecerea timpului se va regla. Daca ai mai mult este posibil sa suferi de vreo boala sau poate raceala la ovare. Intreaba`ti ginecologul.Multa sanatate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciclul menstrual dureaza in jur de 4 saptamani, adica 28 de zile. O menstruatie (sangerarea) dureaza intre doua si sapte zile. Se poate accepta, accidental, o menstruatie de 10 zile. Orice depaseste aceasta durata este o sangerare anormala si impune consult ginecologic.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca te referi la menstruatie, aceasta trebuie sa nu te tina mai mult de 5zile. Daca te referi la ciclul menstrual, acesta reprezinta perioada cuprinsa intre ziua 1 a mentruatiei si ziua 1 a menstruatiei urmatoare. Cu toate ca lungimea medie a ciclului menstrual este de 28 de zile, un ciclu menstrual cu o durata de 21 pana la 35 de zile este considerat absolut normal.

| danielacs a răspuns:

Cum sa dureze mai mult de doua saptamani? Mai bine te-ai duce la un control ca sigur ceva nu e in regula cu tine! Din cate stiu eu un ciclu nu dureaza mai mult de 7 zile, nu dubluwinking. Daca e vorba despre tine poate ca ai racit ...nu stiu ce sa iti zic happy

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Cum sa dureze mai mult de doua saptamani? nu e normal...ciclul menstrual trebuie sa dureze maxim o saptamana nu mai mult... daca dureaza atat demult inseamna ca ai probleme si trebuie sa consulti un medic.