| NewChangeSociety a întrebat:

De ce critică unii oameni prostituția? În fond, care este diferența dintre o prostituată care încearcă să facă niște bani și o femeie care este înșelată de un bărbat, lăsată însărcinată și apoi abandonată? Cine iese mai câștigată? Nu cumva prostituata? Doar la noi, în România, prostituția este considerată o rușine și se arată cu degetul pe stradă. De ce să fie arătată cu degetul? Nu tot voi ați contribuit la acest sistem în care banii fac legile și, pentru bani, suntem dispuși să călcăm peste cadavre? Nu tot voi ați inventat banii? Atunci nu mai arătați cu degetul pe nimeni. Fiecare trebuie să se descurce. Și, dacă se poate, fiecare va călca peste cadavre. Pentru că însuși omul a distrus omenirea cu invenția banilor. Oamenii au nevoie de dragoste. Și uneori trebuie să o cumperi. Te-ar iubi cineva din plăcere dacă nu ai avea ce să îi oferi? Nu cred. Pentru că așa funcționează societatea asta greșită în care trăim. Iar o femeie care se dă doamnă acasă poate să fi avut mai mulți parteneri decât o prostituată. Nu poți ști niciodată. Pentru că așa funcționăm. Nu ne mulțumim cu un singur partener. Nu ne-am mulțumit niciodată. Tot timpul suntem în căutare. Am mai pus astfel de întrebări tot aici, în speranța că putem contribui la schimbarea acestei societăți și a felului în care este construită, deoarece este total greșit. Sunt convins că oricine, dacă se gândește îndeajuns de mult, va vedea că este construită greșit. Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Așa este, societatea este construita greșit in amre parte, dar dacă legalizam sau nu prostituția sau le acceptam prea mult pe aceste femei lumea nu va deveni mai buna si nu va prospera, cu o floare nu se face primăvară.
Personal, nu judec așa mult prostituatele pe cat de mult îi judec pe bărbații care apelează la serviciile lor, dacă ei nu ar fi, nici ele nu ar exista, e pe baza de cerere si ofertă, si nu e nimic greșit in asta, dar parcă e mult prea mare cererea, atât de mulți bărbați frustrați sexual sau care pur si simplu nu sunt in stare sa își găsească o femeie, e foarte trist sa ajungi sa apelezi la astfel se servicii, dar ma rog, fiecare face cum vrea. De consumatorii de videochat nici nu mai spun. Atât de penibili, dau niște bani si nici măcar sex nu fac, doar se uita la un ecran, de asta a înflorit această industrie așa mult, din cauza bărbatilor, pe femei chiar le apreciez si le respect, nu le judec, le consider inteligente că reușesc sa ia banii la fraieri pentru sex si video.
Cum spuneam, dacă aceste femei sunt sau nu acceptate de societate lumea nu se va schimba, nu se îmbunătățește cu nimic, nu asta e problema globală principală.
De asemenea nu poți compara o femeie cu un job normal, respectabil cu o prostituată, o doctorița de exemplu, care chiar contribuie enorm la binele societății, o avocată, inginera, arhitecta, bucătăreasa, etc, meseria de prostituată e undeva jos de tot, nu contribuie cu nimic.
Cred ca lumea nu vrea sa accepte așa meserie pentru ca asta înseamnă ca o încurajăm, si nu vrea nimeni ca fiica lui după ce termina liceul sa spună "mami, tati ei vreau sa ma fac prostituata, se câștigă bine si vreau sa ma respectați". Nici tu daca ai avea o fiica nu cred ca ti-ar pica bine dacă s-ar face prostituată, gândește-te la asta.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cei care apeleaza la altfel de servicii arunca in primul rand cu pietre, cam tot asa cum hotul striga hotul.E tragic, nu vei vedea sa se schimbe perceptia unui popor predominant crestin despre acest subiect controversat pentru cel putin inca 50 de ani sau mai mult.

Oricum ar fi, eu nu incurajez aceasta directie, pune orice femeie intr-o pozitie vulnerabila. Cele tinere isi rateaza inceputul unei cariere, iar restul se trezesc la un moment dat ca nu isi pot gasi ceva normal de lucru, dupa ce le trece frumusetea.Ce scrii in cv ca ai facut timp de 10-20 de ani sau mai mult?
Apoi, exista destule marturii ale fostelor lucratoare, nu iesi intreaga din punct de vedere psihologic sau emotional.Nu ca pe planul sanatatii ar fi mai bine, bitter lol.

Si cine spune ca poate exista meseria in legalitate se inseala amarnic, e o gluma proasta acest concept fals ca lucrurile pot fi corecte, ca se pot desfasura legal, ca este mai sanatos pentru ele, ca au vizite regulate la medic si nu sunt fortate, ca se desfasoara civilizat. Germania e exemplul perfect in acest sens, exista si documentar.Majoritatea lucratoarelor sunt romance care raman de frica, nu au de ales, abuzul e acelasi, ba chiar mai rau, deoarece cand sunt intrebate de politie, da, da, totul e legal, ceea ce inseamna ca niciodata nu mai pot iesi de unde au intrat, pentru ca politia va trece pe langa ele fara sa faca nimic, doar e perfect LEGAL. *sunet de voma* Pesti care se ocupa de astfel de afaceri nu vor avea ever tangenta cu legalitatea.Iar filantropii cu un strop de empatie, umanitate si respect pentru femei nu se apuca de astfel de afaceri, deci?

ps: Societatea nu se schimba pe TPU. Poti cel mult sa indrumi si sa schimbi perceptia unui cerc restrans de persoane, deci impactul e mic, daca ai noroc. E obligatoriu pentru cat mai multi sa se alature, in general oriunde, sa militeze pentru ceva, pentru niste cauze/idei, sa schimbe bucatica lor atat cat pot, implicit o parte din cercul lor social. Abia atunci se va vedea schimbarea.

| dullcat a răspuns:

Link catre un documentar bun pentru cine e interesat de problema:

All they want to do is escape poverty, but they end up in the hands of sex traffickers. Women from Romania in particular, sometimes fall prey to criminal networks while seeking a better life in Germany.

And for the most part, the criminals go undetected - because sex work is a perfectly legal job in Germany, provided it’s consensual. But estimates suggest that up to 90 percent of the women are forced into the sex trade. Human beings are a lucrative commodity for organized crime. Compared to drugs or weapons, they cost very little. And they can be sold not just once, but repeatedly, every day. Young women seeking to escape poverty in their home countries end up in German brothels. Most of them come from Romania or Bulgaria.

https://youtu.be/u7bSW99yMIY?si=e8gBJFDKmqqcwtYj

| wqsaz a răspuns:

Nu poți compara o femeie normală cu o prostituată.