| Duhovnicul a întrebat:

De ce daca barbatii spun replici de genul " femeile ar trebui sa stea la cratita " sunt luati drept misogini, iar cei care deschid portiera de la masina sau platesc cina partenerei sunt gentlemani?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cei din prima categorie sunt porci misogini needucaţi. Un bărbat misogin şi-atât de regulă este educat. Şi oooo, sunt miliarde de motive pentru care un bărbat are dreptate să fie misogin.
Cei din a doua categorie, în special cei care plătesc în mod regulat cina partenerii nu sunt gentlemani sunt proşti!
Femeile vor egalitate cu bărbaţii. Totuşi, este ştiut faptul că femeile în general nu ştiu ce vor de fapt.
Ele vor să aibă parte de aceleaşi drepturi şi privilegii de care au parte bărbaţii dar să beneficieze şi de avantajele vechii orânduiri (când bărbatul era obligat să le întreţină) dar, pe de altă parte, să nu aibă nicio responsabilitate şi nicio obligaţie.
Dacă o femeie îl pocneşte cu o palmă pe un bărbat atunci când acesta o merită, este aplaudă pentru că este un caracter puternic, o fire independentă, etc. etc. Dacă o scroafă epileptică este pocnită de un mascul iritat de prostia-i crasă, masculul este criticat pentru că "vezi-doamne nu ştie să se poarte cu doamnele".
Oricum, ambele mentalităţi sunt superficiale şi stupide. Eu sunt primul care e de acord cu egalitatea între sexe cu condiţia să fie şi în obligaţii şi responsabilităţi, nu doar în drepturi!
Salut!

8 răspunsuri:
| jojobg a răspuns:

Pentru ca gei care zic ca femeile trebuie sa stea numai la cratita, de fapt zic ca femeile nu sunt bune de nimic si ca ar trebui sa faca doar un singur lucru;]. iar ce`a de a doua categorie sunt mai bine vazuti deoarece stiu sa aprecieze firea femeiasca fara a discriminao ca e femeie si o considera la fel de capabila ca si el.

Răspuns utilizator avertizat
| stresu a răspuns:

Eu consider ca ambele variante sunt misogini, sau ma rog desconsidera femeile; femeile si-au depasit demult calitatea de facatoare de copii, bucatarese, neveste supuse si atat. Asa ca femeile care se pricep pot sa ajunga si la cratita (din cratita mea probabil ca ar iesi o arma biologica foarte eficace), dar pot la fel de bine sa aiba o cariera, studii activitati necasnice si alte alea. ba chiar sa se ia la o conversatie cu un barbat si sa ii demonstreze pas cu pas ca nu are niciun habar daca apare ocazia.
In schimb de ce sa imi deschida portiera? Pot si singura la fel de bine; sa imi plateasca ce am consumat? dar are acasa banca? Si poate fi si fiul lui Isarescu, eu imi platesc sucul/ mancarea si alte prostii ca doar eu consum. Cred ca cea mai groaznica soarta pe care mi-o vad e sa fiu intretinuta, chiar daca nu mi s-ar reprosa niciodata nimic. M-ar baga sigur in depresie. Prin astfel de gesturi femeile accepta din prima ca sunt inferioare sau ca merita nu stiu ce tratament special; bine, inteleg sa ma ajute daca am de carat un sac de cimentwinking
pentru mine un gentleman este acela care ma respecta, imi da dreptul la opinie, imi contrazice opinia civilizat daca e cazul si care ma trateaza ca un partener egal de conversatie, nu doar ma mangaie pe cap si apoi zice zambind: "uite ce draguta e cand vorbeste!"

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Pentru ca cei care zic ca femeile ar trebui sa stea la cratita nu cred ca sunt prea dezvoltati mintal si jignesc femeile intr-un fel, dar daca i-ar parasi femeia ar muri.
Cei care deschid usa si platesc cina, stiu cum sa se poarte cu o femeie, de aceea sunt "gentlemani".

| madagascar a răspuns:

Cei drep prefer sa gatesc eu, pentru ca al meu partener e un dezastru natural in bucatarie, doar el poate manca ce gateste, in cea ce priveste deschisul usi ma descurc, nu pun accent pe asta, si despre cina cand nu statem impreuna si ieseam puneam jumate-jumate, cand am fost prima data la mare am strans fiecare bani si i-am pus la gramada, ca sa nu se supere niciunul, acum bani sunt la gramada, si de obicei eu platesc, pentru ca eu imi iau geanta dupa mine, asa ca el ia bani de acasa eu ii tin la mine si platim.niciodata nu ne-am scos ochi pe teme de genul asta, avem interese comune si cateodata fiecare vrea sa isi ea ceva pentru el, gen eu un parfum, un inel si el haine nu stiu de care, muzica etc si suntem de acor pentru ca amandoi muncim si meritam putin rasfat.eu nu am nevoie sa imi deschida usa la masina sau sa-mi platesca cina, eu vreau doar sa respecte ceea ce mi-a promis ca va face de-alungul vieti, sa nu ma minta si sa nu ma insele.in rest sa fim sanatosi, sa avem forta de munca si timp de distracti.viata e frumoasa de ce sa ne-o complicam?

| Crs a răspuns:

Ca sa ai tu ce intreba happy

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă toate femeile ar fi ca stresu şi madagascar, misoginii ar dispărea sau ar scădea dramatic din punct de vedere al procentajului din populaţia masculină.
Eh... noi să fim sănătoşi!

| Happyjump a răspuns:

Pai pentru ca misogini cred ca femeile sunt mai prejos, le urasc, cred ca ele sunt bune numai la cratiță. Si nu ești numit gentleman doar pentru ca ai deschis portiera unei masini si din alte motive deci ca fapt divers pentru ca sa purtat frumos cu o fata