| anonim_4396 a întrebat:

De ce de cele mai multe ori"inimii nu-i poti porunci"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca, orice ai face, ea tot pe a ei o tine, asa este de cand lumea, suntem cerebrali, dar sa ne fie cu iertare, tot inima ne conduce!

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

EmanuelleX, ce bine ca am citit inainte de a scrie! (altfel, parea ca te plagiez, si nici nu mai puteam sterge raspunsul.)
Gand la gand, cu intelepciune! Ma bucur ca semanam, pe ici pe colo!

| Bacemi a răspuns:

Pentru ca oricat am dori sa fim pur si simplu rationali inainte de toate avem un suflet, avem sentimente. Chiar si un om pe care il stii foarte dur, are momentele lui de sensibilitate. Inimii nu ii poti porunci deoarece iubirea este cel mai important lucru si acesta este mecanismul ei de aparare.

| Razvan a răspuns:

La mine mergewinking
Ii pot porunci inimii pentru ca glasul ratiunii este deocamdata mai puternicwinking
Si e mai bine asa din punctul meu de vederehee hee

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In viata totul reuseste altfel, cand te lasi ghidat de iubire. Ratiunea tine inima in frau de multe ori, dar nu o poate stavili definitiv. Judecata ii poate servi inimii doar pentru a o inspira si a-i oferi mijloacele si caile potrivite si optime in a-si atinge scopul. Ea arata numai alternativele. Blaise Pascal a afirmat atat de frumos: "Inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste."

| Anca a răspuns:

Inimii nu ii poti porunci pe cine sa iubeasca, dar ii poti infrana pornirile happy

Pana la urma mintea ne conduce! De aceea suntem oameni. ca sa fim capabili sa alegem ce-i mai bine pentru noi.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu stiu...
Asta m-am intrebat si eu de foarte multe ori...
Asa se intampla mai mereu sad

| HBK a răspuns:

Mai bine, zi ca tine si fa ca ea tongue

| marrr a răspuns:

Ii poruncesti inimii cu creierul, iar cum inima te influenteaza mai mult, nu poti sa faci decat cum spune ea.Inima te detine sa zic asa. De multe ori vrei sa uiti pe cineva si nu poti din cauza ca nu te lasa inimahee hee. Gandesti cu creierul, insa cu inima iei decizii importante in viata.

| constantyna a răspuns:

Acesta este un mister, dar asa se intampla intotdeauna!

| emy_8408 a răspuns:

Nu stiu de ce asta as vrea sa stiu si eu, dar mai bine las capul sa conduca si nu inima.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexaCh a răspuns:

Nu stiu... dar este si un proverb fa ce iti spune inima deci nu-i poti poruncii ea iti porunceste asa ca fa ce iti spune inima!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ah! inima de ce nu vrei sa te potolesti? Intreaba cantecul.asa este nu se potoleste, chiar si in cele mai grele clipe din viata, tot de ea ascultam, mai rar intalnesti oameni cu adevarat,, cerebrali"este drept ii poti spune:taci! dar pentru cat timp?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece daca ti-ar veni ideea sa-i poruncesti sa "taca" si ea te-ar asculta, nu ai mai avea ocazia sa-i mai poruncesti si alta data.

| Pitika_5185 a răspuns:

Asta chiar nu stiu. Dar banuiesc ca inima nu prea are legatura cu creierul atunci cand e vorba "iubire"...adica totusi. Daca vezi un tip destul de dragut si incepi sa tii la el, afli de fapt ca este un nemernic.Si atunci te gandesti cum sa faci sa scapi de el. Dar uiti un lucru.Ca tie iti place de el...asta e o teorie care nu am prea inteles-o.In fine eu cam atat am avut de spus in rest nu mai stiu Bafta!:*

| aicosmin a răspuns:

Ar fi interesant o dezbatere propriu-zisa despre asta ^^

intr-un fel inima ne ofera ce ratiunea nu poate, mister/incertitudine si curajul de a depasi multe obstacole.

Nu ii putem porunci poate pentru ca nu vrem destul de mult sa ii poruncim, sa o "infranam" (citand persoana care a folosit acest verb si a carui nume l-am uitat... ^^ ). Cred ca ratiunea ofera intr-o relatie doar inceputul ( fereastra care ne permite sa intram in acea relatie ) dar inima e cea care tine relatia in viata si ne ofera desfatare, extaz, fericire.