| LaLaLaLoveAlex a întrebat:

De ce de cele mai multe ori ne ascundem in spatele iluziei de "Sunt fericita asa"? sadsad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Din lipsa de curaj,din comoditate,din oboseala sa mai luptam pentru a ne implini visele.
Si,e foarte rau.
E un fel de abdicare de la tine insuti.
Pari bine si fericita in ochii tuturor,dar in sinea ta stii ca "ceva" lipseste,stii ca te complaci intr-o situatie care pare fara iesire,doar pentru ca PARI sa fii fericita si asa!
Te minti singura,te autosugestionezi atat de bine ca, uneori, ajungi sa crezi si tu in fericirea respectiva.Mai ales la inceput.
Dar,timpul si viata isi cer drepturile si,daca nu schimbi nimic te vei trezi intr-o zi ca nimic din jurul tau nu te mai reprezinta, ca traiesti o viata falsa, intr-o lume falsa.
Cauta-ti drumul si nu te multumi cu jumatati de masura.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Fericirea este numai o iluzie. Fericirea nu este ceva real. Legat de a ne ascunde, reflecta slabiciunea incompetenta, lipsa de demnitate. Vorbesc la modul general. In concluzie, fericirea este si nu este. Pa!

| Neimportant a răspuns:

Pentru că vrem să ascundem tristețea și să zicem că totul va fi bine.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Eu cred ca se ascund in spatele acestei iluzii doar cei care se conformeaza cu putin, doar cei care dintr-un motiv sau altul nu vor sa lupte pentru ceva mai mult sau poate mult mai bun, din frica ca pot esua in ceea ce vor sa faca.