| anonim_4396 a întrebat:

De ce doare asa tare dragostea? (Cel mai frumos raspuns va primi funda)

19 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Pentru ca loveste sub centura

| Elvina a răspuns:

Doare pentru ca noi punem suflet si sentimente si ajungem sa fim dezamagiti de ceilalti. E trist. Nu ar trebui sa fie asa, dar nu prea avem ce sa facem. Mergem inainte ca pionierii happy

| RAY a răspuns:

Daca doare e grav

| Dariusuu a răspuns:

De ce doare? Atunci când ne îndrăgostim alegem doar tipul de suferinţă. Putem suferi de dor, de nepăsarea jumătăţii noastre, de dezamăgirile din relaţie şi aşa mai departe.

Adevărul este că nu-i putem iubi pe oameni fără să-i facem să sufere.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Prin ''cel mai frumos raspuns'' intelegi de fapt cel mai manelistic, nu?

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu,dragule/draga, nu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu, ce facusi? Dezgropasi mortii?

| Mussette a răspuns:

Pai, eu n-o simt daca nu doare. Atunci cand doare, parca simt ca incep sa ma indragostesc. laughing
Doare dorul, tradarea, daca nu e impartasita in aceeasi doza, indiferenta, rutina, dezamagirea, teama, gelozia...sunt mute cauze ce provoaca durere. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai calma, doare doar prima data, pe urma e placere pura.

| Happyjump a răspuns:

Eu nu cred in iubirea adevarata, deci pentru ca nu exista, este doar o iluzie

| StalkerSoul a răspuns:

Doare pentru ca ai iubit neconditionat, ai dat totul din tine pentru el/ea, o fiinta pe care o considera-i perfecta din toate punctele de vedere, ea era perfecta in ochii tai si acum ca a disparut mna. te simti distrus/a.

| Me01 a răspuns:

Pentru ca pur si simplu DOARE, si uneori simți ca îți sare inima din piept de durere.

| MotanAndrei a răspuns:

Dragostea pentru uni, nu e menita sa vina rapid, ea intarzie. Trebuie sa castigi increderea jumatati tale si sa-i arati ca-l iubesti, ca sa simta si el ca intre voi nu e doar o relatie, e mult mai mult. O melodie sugestiva:
https://www.youtube.com/watch?v=86EfML20AOU#t=15

| Imstrong a răspuns:

Doare cand e neimpartasita. Sau doare cand se termina... In general nu doare, desi nu poti spune ca o relatie este o continua fericire, pentru ca nici asa ceva n-ar fi normal.
Dar poate te face sa simti mai acut, iti amplifica toate senzatiile. Esti mai atent la toate cuvintele spuse si la toate inflexiunile frazelor... cand iubesti. Te doare indiferenta cand iubesti pe cineva... Te doare departarea de cineva iubit.
Dar si cand doare tot mai bine e sa fii iubit pe cineva, decat sa nu fi cunoscut vreodata iubirea. Presupun ca te dezvolta, te implineste sufleteste si iti da adancimi nebanuite in suflet.

| Sidonia07 a răspuns:

O viață fără durere, fără dragoste, fără nimic, de ce ar mai merita trăită? doare pentru ca traiestihappynu putem să-i rănim cu adevărat decât pe cei pe care-i iubim

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

Dragostea nu doare decat daca suferi din cauza ei. Iubirea e cel mai frumos sentiment ce il poti simti vreodata, nu poate fii descris dar atunci cand il simti, cum orice pas iti tremura si ochii se plimba spre cautare.Momentul in care te indragostesti pentru intaia oara te vei simti unic intre stele.Prea spun lucruri frumoase, dar toate bune pana persoana care simti toti fluturasii, gargaritele si ce vrei tu e cea nepotrivita.Dar nu alegem de cine ne indragostim totul se intampla uneori fara voia noastra.

| Tech212 a răspuns:

Iubirea pentru cineva te face sa spui si sa faci lucruri pe care nu ti le-ai putea inchipui ca le vei spune sau face vreodata pentru cineva. Iubirea este acel lucru care te face sa te pierzi pe tine de propria persoana, de propriul corp, care te transforma in altcineva, altceva, si care te face sa plutesti intr-un neant plin de bule de zambete. Iubirea e acea angoasa continua plina de intrebari fara raspuns si pline de non-sensuri. Iubirea este raiul si iadul deopotriva, ploaia si soarele, marea si muntele, vara si iarna, spatiul si pamantul. P.S. : Ceapa punem!? big grin

| McQueen_Humphrey_1980 a răspuns:

Dragostea doare pentru ca orice lucru frumos pe lumea asta se face cu un putin efort, cu o doza de suferinta; de multe ori suferi de dor, alteori suferi ca nu poti sa te exprimi cum ai vrea, sau partenerul nu-ti vorbeste pe limbajul tau, suferi ca nu e intotdeauna peroana iubita langa tine, suferi ca poti fi interpretat gresit, dar dragostea e nobila, merita sa te sacrifici in numele ei.

| Cristina_Silvia_Cristina_Silvia_1990 a răspuns:

Pentru ca asa e viata nu poate fi mereu soare ca cateodata chiar si ploaia e buna si normal dupa o furtuna vine un soare de nu o sa il poti controla