| galiij a întrebat:

De ce dragostea doar atat de tare? De ce doare cand iubesti pe cineva si el nu te iubeste inapoi si isi batejoc?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca oamenii au sentimente la randul lor si nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca, daca nu simte nimic pentru tine!
Inimii nu-i putem ordona sa iubeasca pe oricine!

Bata de joc apare cand te inacapatanezi si nu veri sa intelegi ca acea persoana nu simte nimic pentru tine, si doreste sa fie lasata in pace, iar tu o hartuiesti.

| sofisis a răspuns:

Pai, e normal sa doara. Pe de alta parte cea mai importanta este atitutidea cu care privesti lucrurile. Daca le vezi ca pe o tragedie...o sa te simti in consecinta. Daca le vezi pur si simplu ca pe experiente...viata o sa devina foarte usoara si frumoasa

| ywar a răspuns:

Adesea se face o confuzie foarte mare intre iubire (dragoste) si indragostire. Cand spui cuiva "te iubesc", spui ca de fapt iubesti sentimentul care se trezeste in tine cand esti cu prrsoana aceea. Indragostirea este ceva pasager si e de multe ori la nivel superficial, trece. Tu spui ca dragostea doare, pentru ca probabil ai oferit ca schimb energetic celeilalte(celuilalt) un boom, o entitate din tine pe care el(ea) a luat-o si acum cand persoana aceea nu mai este tu nu ai de unde sa recuperezi acea particica oferita. E ca un utililaj care "musca" dintr-o masa mare o particica si o rupe, ulterior neputand sa o mai lipeasca.
Totul revine la normal trecand printr-un proces de vindecare care dureaza.

| raMLesS a răspuns (pentru ywar):

"Tu spui ca dragostea doare, pentru ca probabil ai oferit ca schimb energetic celeilalte(celuilalt) un boom, o entitate din tine pe care el(ea) a luat-o si acum cand persoana aceea nu mai este tu nu ai de unde sa recuperezi acea particica oferita"

Nu va mai drogati frate.

| ywar a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ti se pare ca esti cam exagerat? Am mancat din aceeasi strachina? E clar ca esti limitat. Am multi ani peste varsta ta si nu-ti permit sa vorbesti asa.

| Daz01 a răspuns:

Dragostea doare doar dacă nu este împărtășită, așa cum este cazul tău din ce relatezi. Dacă lucrurile stau așa cum spui, cel mai bine este să vă despărțiți și să vă găsiți fiecare persoana potrivită astfel încât dragostea să fie cel mai frumos sentiment și nu o durere. Succes.