| wyzy a întrebat:

De ce dragostea doare tongue

14 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Imi pare ca intrebarea asta a mai fost pusa pe TPU... Oricum, voi faceti o confuzie foarte mare atunci cand spuneti ca "dragostea doare". Dragostea nu doare ci nesimtirea, rautatea, incapacitatea altora de a iubi, aceste lucruri dor.

wyzy, presupun ca si tu ai trecut recent printr-o despartire, ai iubit-o si acum te-a parasit, dar asta nu inseamna ca dragostea doare. Ceea ce simti tu este efectul lipsei ei de putere de a te iubi, ajungand la concluzia ca trebuie sa renunte. Toti trecem prin diverse relatii cand ajungem sa ne indragostim orbeste de cineva care, mai devreme sau mai tarziu isi scoate la iveala adevarata fata profitand de bunul nostru simt iar mai apoi ne paraseste. Asta ofera impresia ca "dragostea doare", cand de fapt gesturile lor fata de noi sunt cele care dor.

Iubirea este un sentiment foarte placut pe care ajungem sa-l simtim doar atunci cand am invatat anumite lectii pe care viata ni le da (de regula este acea durere de care spui tu, o lectie importanta pentru a vedea cum este sa patesti anumite lucruri pentru a nu le face si noi altora la randul nostru), o lectie ce odata invatata ne pregateste pentru intalnirea adevaratei iubiri.

| NoChanceForUs a răspuns:

Pentru că trece prin stomac și uiți să mănânci dacă ești ocupat cu alte activități gen sex, plimbat, sex, etc.

| helpu a răspuns:

Pai gandeste-te si tu. daca iubesti o fata care nu te baga in seaman cum te simti? Sau daca ai fost cu o fata si ea ti-a dat papucii si tu inca o iubesti cum te simti?

| Neinteresantul a răspuns:

De placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca o simti.

| stef112 a răspuns:

E perversa de aia.laughing

| wyzy explică (pentru stef112):

Cea mai perversa laughinghappy

| EUBMV89 a răspuns:

Pentru ca atunci cand pui suflet si iubesti o persoana, atunci cand o persoana este totul pentru tine si cand lumea se invarte in jurul ei si ai face orice pentru persoana respectiva ai da totul pentru el/ea chiar si viata, atunci cand vezi ca aceea persoana te despreciaza e normal sa te doara practic ti se prabuseste toata lumea ta tot univesul tau, iluziile tale se spulbera. Parca simti ca iti rupe o bucata din inima si stii ca nu va mai creste niciodata, pur si simplu iti ia orice chef de viata, toata pofta de a trai. Dar la un moment dat realizezi ca rana ramasa incepe sa se vindece, insa ramane o cicatrice care nu se va vindeca niciodata. Si acea bucata de inima nu iti va mai creste la loc niciodata, va ramane o cicatrice unde candva era o bucata de inima. Vei cunoaste pe altcineva, vei trece peste insa nu vei uita niciodata. Si cand iti vei aduce aminte vei simti o durere acolo unde ti-a ramas un semn.

| AnonyMess a răspuns:

Pentru ca daca n-ar durea ar fi plictisitoare. Pt ca daca n-ar durea lumea ar fi un haos. Pentru ca daca n-ar durea n-am mai incerca sa iubim

| transsa a răspuns:

Si apa curge si nu mai intreaba nimeni de ce straight face

| transsa a răspuns:

Si apa curge, dar nimeni nu intreaba de ce straight face

| Moon95 a răspuns:

Nu doare nesimnitirea sau ca trece prin stomac
doare pentru ca exista riscuri ale meseriei laughing tongue

| Leo10 a răspuns:

Pentru ca nu primim inapoi dragoste si acest lucru creaza taieturi pe sufeltelul nostru.

| Torje_Gabi_1989 a răspuns:

Pentru ca daca n-ar durea, ar fi totul perfect.