| Romanul86 a întrebat:

De ce e legal avortul dacă există și alte metode contraceptive?
Cei care practică avortul sunt asistați sexuali așa cum există asistați social?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, avortul nu este o masura contraceptiva!
Masurile contraceptive sunt cele de protectie, precum: prezervativul si anticonceptionalele.
Daca s-a decis avortul, inseamna ca nu s-au luat masuri contraceptive, fata a ramas gravida si doreste sa scape de sarcina prin avort.
Avortul este facut de un medic ginecolog sub asistenta medicala.
Cu avortul nu se joaca nimnei, pentru ca viata fetei este in pericol.
Nu exista "asistati sexuali"!
Ori esti mult prea mic sa intelegi toti termenii astia, ca vad clar lipsa ta de coerenta cand folosesti termeni cu totul necunoscuti pentru tine.
Poate este bine sa incepi prin a citii despre educatia sexuala, pentru adolescenti, acolo unde se explica pe indelete, ca pentru novici.

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare in ce consta logica ta? thinking Prezervativul reprezinta o metoda contraceptiva potrivit logicii tale? Fiindca exista posibilitatea de a se produce o ''pana de cauciuc'' in acel caz sarcina rezultata unde se incadreaza dupa parerea ta? In cadrul ''asistatilor sexuali'' sau a ''asistatilor sociali''? Halal logica. rolling on the floor rolling on the floor

| mihai69 a răspuns:

Da, există metode contraceptive. Doar că:
- prea puțini au aflat despre ele;
- dintre cei ce le cunosc, și mai puțini le folosesc.
- plus ce s-a mai scris deja.

| SG1995 a răspuns (pentru mihai69):

Serios, e o campanie imensă, doar că din ce vă prea mulți gândesc cu ***.

| Freya1 a răspuns:

Exista violuri, accidente cand pastila nu isi face efectul, cand prezervativul se rupe, cand sunt copii fara minte.Si atunci ce sa faca? Sa faca copii cu abuzatorii lor, cu cel sau cea cu care a avut o aventura intr-o seara, sau niste copii de 15 ani?
E bine ca e legal avortul, iar intrrbarea ta nu o inteleg.

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

Cu violuri și minori pricep, dar pă aia care **** într-o noapte nu o pricep, ti-ai tras-o fără să-ți pese ești taxat/ă, mă rog sper ca astfel de persoane iresposabile (fisme masculi sau femeie) să dea de niște boli "frumoase" dacă nu își asumă riscurile sexului.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

De acord cu tine si cum spui tu.Dar tot prefer mai bine sa faca avort decat sa ii tinem noi sau sa isi bata joc de el.

| SG1995 a răspuns:

Eu întreb de ce avortul e legal în orice condiți, adică orice piți își poate ucide plodu, că deh, e corpu ei. Avortul e un rău necesar, dar în Ro e prea liber.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De ce iti cumperi cizme, daca pe unde mergi este uscat?

| Steregoi a răspuns:

Eva nu avea sa avorteze daca nu pacatuia.

| Elena9328 a răspuns:

Avortul e legal deoarece în sarcina pot apărea complicații și e nevoie sa se renunțe la făt ca mama sa nu moara. Însă sunt și cazuri în care unii nu au fost învățați că există metode de contracepție și recurg la așa ceva (pe ăștia nu i sufăr ).

| BrokenAngel22 a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca nu exista asistati sexuali cand vine vorba de avorturi pe mine ma trantit pe o masa si ma scobit ca pe un animal. Ei fac bani din treaba asta si rareori ti se spune inainte ca nu e bine ceea ce faci. Eu nu am avut nici un sfat si niciun sprijin poate daca imi arata cineva ce inseamna un avort cu adevarat si ce consecinte are nu as fi facut niciodata! De exemplu încerc tot sa raman insarcinata pentru ca a trecut ceva de atunci. si încă nu am ramas sad deci...