| esote0 a întrebat:

De ce este pacat sa injuri?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde pe cine injurilaughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este un act de inconstienta.

| Sofer a răspuns:

Pentru ca nu e frumos.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu spune sa nu injuram, noi suntem pe pamant reprezentantii Lui Dumnezeu, noi il reprezentam pe El, purtam numele de crestini, si Dumnezeu spune ca suntem fiii Lui, ambasadori, mostenitori ai imparatie Lui.
Daca tu esti presedinte, si ai un comportament manierat si diplomat, calm si calculat, cum ar fi ca, copilul tau sa injure toata ziua pe unde si pe cine apuca, din diferite motive?
Explozia de injuraturi nu este doar condamnata de Dumnezeu, ci si de etica, un om calculat si inteligent nu se va apuca sa scuipe cuvinte fara rost, cuvinte care ranesc, limba este un organ mic, dar are cea mai mare putere, biblia spune ''In limba sunt cuvintele vietii si ale mortii'' tu ce cuvinte vrei sa ai pe limba?