| ExizTPU a întrebat:

De ce femeile au orgasm mult mai repede si sunt satisfacute si mai mult cand li se face sex oral decat cand fac sex vaginal?

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca clitorisul este singurul organ al femeii destinat exclusiv placerii si cel mai sensibil la stimularea/dezmierdarea cu limba sau penisul, in pozitia woman on top, cand ea se poate juca simuland hot dog-ul, culisand, in functie de cum se simte, tangential, pe penis.
Daca clitorisul este deosebit de bine inervat cu terminatii nervoase specifice placerii sexuale, in numar de 8000, capul penisului are doar jumatate din aceste terminatii, respectiv 4000!
Sexul vaginal poate fi super, daca preludiul si ambientul sunt ok, si mai ales daca, prin pozitii si starea de relaxare adecvata, se stimuleaza si zona G, cea care poate genera niste orgasme intense, dar, Atentie, nu imediat, ci dupa niste minute bune de stimulare, caci nu trebuie confundat cu un "buton de sonerie", tot asa cum nici sexul nu e ciocolata, sa genereze placere de cum se baga in gura!
Pentru a simti ambii parteneri placerea specifica si orgasmul, trebuie ceva exercitiu, rabdare, comunicare sincera si flexibilitate, etc.
Igiena este de asemenea foarte importanta, si mai ales sa nu se introduca, sau sa se spele vaginul cu chimicale inainte de sex, deoarece va avea un gust foarte neplacut, care poate dezgusta si alunga partenerul!
Doar apa calduta si sapun si bine clatit!
De asemenea, ambii sa fie proaspat spalati pe dinti, sau macar clatiti cu apa de gura, sau mestecat guma inainte, intrucat mirosul este foarte important in cadrul unei relatii intime!

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este stimulat direct clitorisul.Care creeaza excitare maxima.Ca penisul la barbati. Daca stie respectivul ce are de facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru orgasmul clitoridian este nevoie de un deget, sau o limba, care nu obosesc si sunt usor de folosit, pe cand pentru orgasm vaginal ai nevoie de un barbat cu un penis pe masura si foarte priceput in al manuii, care stie ce vrea femeia si conduce actul in asa fel ca ea sa aiba si simta placere si sa ajunga la orgasm vaginal.
Din pacate, 90% dintre barbati nu stiu asta, pricepandu-se sa dea un pic din fund si sa termine, pe cand adevarati "iubareti" stiu sa prelungeasca sexul vaginal, ducand femeia pana la orgasm, sau terminand impreuna cu ea, iar pentru aasta ai nevoie de rabdare, experinta si cunoasterea femeii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in clitoris sunt peste 8.000 de senzori ai excitatiei si ai placerii fata de cateva zeci de astfel de senzori aflati in peretii vaginului. Prin excitarea senzorilor respectivi, cu cat numarul lor este mai mare cu atat sunt mai intense si senzatiile resimtite. Din acest motiv orgasmul clitoridian este mai rapid comparativ cu cel vaginal insa nu intotdeauna si mai intens, sau puternic.

| Kira5854 a răspuns:

Pentru ca prin sex oral ai orgasm clitorisian iar majoritatea femeilor, ajung la orgasm mult mai puternic in zona clitorisului, de aceea mereu e improtant ina ctul sexual, nu trebuie uitat niciodata de el, iar penetrarea e mai mult pentru satisfacerea partenerului, e placut, dar nu poti finaliza, acum depinde de la femeie la femeie, poti fi clitorisiana, sau ambele, sau poti fi frigida si sa nu ai deloc...