| BlueDark a întrebat:

De ce femeile sunt atat de irascibile pe durata menstruatiei? Chiar asa de rau este? Ma uit la mine in casa.Cand are sotia menstruatie, stau pe cuie vreo 4 zile...Cica aia nu-i buna, nici cealalta...Doamne fereste!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma uit la raspunsuri mai sus si ma bucur ca prietena mea e doar foarte tacuta in perioada aia. O doare tare si poti sa juri ca nu e in casa. Rareori vorbeste de te doare capul dar m-am obisnuit sa am ciocolata langa mine. Daca ii dau o punga de 5kg ma lasa in pace laughing.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Am aplicat si eu cu ciocolata.
Acum, mai spre seara, si-a gasit subiect de trancaneala: cica de ce nu am mers azi sa cumpar suc (vezi, bine, Doamne ca nu mai putea ea de sete la 8 seara).

Aveam un baton Mars printr-un sertar.S-a linistit in mod miraculos! Acum sper doar ca nu era expirat laughing

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

Ei, sa speri canu iti va zice ca e expirat, daca ii vei mai da vreodata. happy

| BlueDark explică (pentru cristi202):

N-o inteleg pe femeia asta! Mananca ciocolata cu lada, ca pe friptura, dar e ca un schelet.Eu mananc juma' de patratel si pana maine ma fac cat un urs.

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

Pe o femeie n-ai sa o intelegi niciodata. Asa sunt ele, hai sa zicem misterioase happy. In cazul acesta insa, e de inteles, ea are metabolismul crescut, arderile inorp sunt mari, si poate minca mult fara sa depuna grasime, ce maninca, se si arde. Si eu intru aici, poti sa imi dai un tir de mincare pe zi, ca nu ma satur happy. Tu ai metabolismul scazut, si cum maninci ceva, pentru ca arderile sunt mici, se depune. Esti ca sotia mea, ea rezista cu o cafea dimineata, si un corn pin la prinz. Eu as muri asa de foame happy.

| BlueDark explică (pentru cristi202):

Traieste doar cu ciocolata si prajituri.Ai zice ca are sanatatea varza! Daț de unde... Facem analize de sange.Ghici?
La mine, care fac sport cat de des pot si care nu mananc niciun gram de ciocolata, glicemia este la limita...Trigliceridele,nu mai spun, au explodat.

Iar la dansa, ce sa vezi? Nika, domnule! Toate-s bune.Si nici pana la magazin nu se duce fara masina!

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

A mea e cea mai buna femeie atunci. Incit uneori regret ca e pe stop. happy

| BlueDark explică (pentru cristi202):

Bafta ta...Eu imi dau seama ca i-a venit menstruatia dupa faptul ca atunci cand ma duc in bucatarie dimineata este deja acolo, sa pazeasca frigiderul.

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

happy

| darrio2007 a răspuns:

A mea face rau seara cand vine de la munca si este obosita. Cand este in perioada aia nici nu fac diferenta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu generaliza, ca nu toate fetele/femeile sunt irascibile la menstruatie.
Probabil este frustrata sau are dureri mari, de aceea este asa irascibila. Dar o vizita la ginecolog ar rezolva problema!
'

| BlueDark explică (pentru Violleta2022):

Are fobie de ginecologi laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueDark):

Imi pare rau, dar asta este prostie, nu fobie!

| BlueDark explică (pentru Violleta2022):

Proasta esti tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueDark):

Cred ca ai lipsa creier, daca doar atat poti scoate pe gura!

| sofisis a răspuns:

Eu nu sunt mai irascibila in perioada aia. Sunt, in general, chestii ce tin de imaturitate. Nu ai cum sa nu iti dai seama ca esti bitchy

| HazelEyes77 a răspuns:

In perioada aia a lunii multe femei experimenteaza o stare generala mai proasta, pare nemultumite de ce se intampla in jurul lor si se enerveaza din orice. Se intampla frecvent sa aiba dureri si crampe menstruale, dureri de cap, balonare. E o chestie hormonala pana la urma. Din fericire zilele alea nu mi dau prea mare bataie de cap si nici nu ma comport diferit asa ca partenerul nu se poate plange.

| Elena9328 a răspuns:

Nu toate sunt

| AliTheo18 a răspuns:

Eh, pentru ca e dureros, e enervant, sunt zile idioate, grele. laughing Nu sunt toate asa, deci depinde si de femeie.

| BlueDark explică (pentru AliTheo18):

E putin depresiva in perioada aia a lunii...Acum rade ca apucata si peste 2 minute plange cu capu'-n perna

| MelissaAdela a răspuns:

Deoarece in timpul menstruatiei nivelul de stres este mult mai ridicat decat de obicei.Insa, femeile se mai confrunta si cu sindromul premenstrual, care se caracterizeaza prin crampe, dureri si alte simptome neplacute care duc la schimbari de dispozitie.
Schimbarile hormonale: Hormoni precum estrogenii si protestogenii controleaza si regleaza nivelul de serotonina din creier. Serotonina este o substanta chimica care afecteaza comportamentul unei persoane si starile acesteia. Astfel, atunci cand nivelul de serotonina creste, o persoana se simte bine, fericita, in timp ce atunci cand acest nivel scade, starea se schimba.

| BlueDark explică (pentru MelissaAdela):

Mi-a tipat in cap vreo 4 ore ca i-am "maltratat" pisica.

| darrio2007 a răspuns (pentru BlueDark):

Oho! In locul tau plecam la bere cu baietii si o lasam singura sa vorbeasca.

| MelissaAdela a răspuns (pentru BlueDark):

Daca erai de genul feminin ne intelegeai.

| BlueDark explică (pentru darrio2007):

Ce baieti, fa, ca asta venea dupa mine?! laughing

| BlueDark explică (pentru MelissaAdela):

Probabil...

| darrio2007 a răspuns (pentru BlueDark):

Care fa?

Răspuns utilizator avertizat
| deliadeliutaramonika234 a răspuns:

Femeile se simt super rău în acesta perioada și hormonii își fac de cap și ar fi drăguț sa te porți mai frumos cu ea in perioada asta

| BlueDark explică (pentru deliadeliutaramonika234):

Ma port, mai, ma port...Am dus-o la shopping si la coafor, an luat bilete la film...Numa sa taca, frate! laughing