| UndercoverGirl_1581 a întrebat:

De ce gresim mereu cand suntem cu cineva? de ce gresim mereu fata de persoana iubita? de ce n-o respectam si de ce ni dor de ea de abia dupa despartire cand e prea tarziu?

10 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, asa e viata si nu prea avem ce face, asa e dragostea.Mereu se intampla sa gresim persoanei iubite sau sa nu o pretuim cat timp o avem, apoi sa regretam decizile si faptele facute, asa e omu, greseste, apoi de multe ori regreta, nu prea stim sa pretuim ce avem abia cand pierdem, asta e o lectie care trebuie sa o invatam, o invatare de minte, ca sa stim sa pretuim cat timp avem, nu dupa ce pierdem, gresim adesea poate din prea multa iubire sau poate pentru ca incercam sa fie bine si facem tocmai pe dos, dar eu oricum sfatuiesc pe toata lumea sa pretuiasca persoana de langa ei, ca sa nu ajungi apoi sa suferi si sa pierzi persoana iubita, suntem oameni si cu totii avem greseli, dar e bine sa le recunoastem si sa incercam sa reparam raul facut, poate se mai poate face ceva, mereu e loc de mai bine.

April
| April a răspuns:

Sunt mai multe cauze:
-din nechibzuinta
-din plictis
-din cauza ca ne iubeste prea mult si suntem foarte siguri de dragostea sa;
-dar cel mai ades fiindca nu iubim cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greseala e omeneasca; gresim fata de toate persoanele, inclusiv fata de noi, consumandu-ne din toate nimicurile.Ne e dor dupa despartire fiindca inainte nu ne poate fi dor, avand acea persoana langa noi.Doar nu ti se face dor de cineva cand il ai langa tine?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca este greu sa inveti regulile gramaticii, d'apoi diferentele dintre sexe. Femeile si barbatii vor lucruri diferite de la o relatie. Fiecare are viziunea sa, modul sau de a iubi pe care incearca sa i-l impuna si celuilalt.
In ceea ce ma priveste nu am gresit astfel incat am fost/sunt/voi fi iubita. Am avut mereu grija sa nu ranesc persoana cu care sunt, iar daca s-a intamplat am stiut sa imi cer scuze. Nu a intervenit niciodata despartirea sa imi dau seama cat inseamna o persoana pentru mine.

In parere proprie, persoanele care ranesc si nu sunt atente, nici nu prea iubesc. Pentru mine e de neconceput sa ranesti intentionat o persoana, oricat de oribila ar fi, mai ales ca exista indiferenta. Iar daca iubesti si te porti ca fraierul, inseamna ca esti masochist si ca iti place sa suferi. Asa ca ti-o meriti din plin.

| georggyy a răspuns:

rolling eyes
Nota 10 la intrebarea astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca atunci cand suntem indragostiti, facem prostioare care se inteleg aiurea si asta duce la diferite "complicatii". Dar depinde de personalitatea fiecaruia in parte.Se gasesc si "remedii"care duc la impacare, iar din greseli invatam intotdeauna cate ceva asta se stie...

| ffy a răspuns:

Mi-am amintit de o persoana dupa care imi pare rau si acumcrying. Greselile pe care le-am facut si faptul ca ne-am despartit a fost numai vina mea.Stii de ce? In momentul in care toate mofturile iti sunt facute incepi sa fii figuranta iar partenerul adica cel care te iubeste si te apreceiaza asa cum esti, machiata sau nu, frumoasa sau mai putin frumoasa, se satura de atatea figuri si isi gaseste una mai modesta care sa-i multumeasca pentru tot ce face pe cand tu(in general)uitam sa mai multumim cand avem tot.Si il lasam pentru altul mai bun spunem noi, dar dam de un melten care nu mai poate de figurile si aerele lui da sa le mai suporte pe ale noastre, si uite asa incepem sa regretam.In speranta ca vrei sa te impaci cu fostul ai surpiza ca una mai urata sau mai proasta ca tine are parte de toata atentia care ti-o oferea tie si atunci nu mai poti face nimic.Eu am invatat din experienta aceea ca trebui sa pretuiesti o persoana cu un suflet bun atunci cand este langa tine. Dar nu fi trista ca o ai timp sa mai dai peste asemenea baieti dar sa fii atenta sa nu-i mai pierzi

| nobody_9468 a răspuns:

Pentru ca adevaratele comori le descoperi de abia cand le'ai pierdutwinking

baftabig grin

| FetitzzaAlintatha a răspuns:

Dece? pentru ca nu stim sa o pretuim cand o avem langa noi.deeaia.cand suntem langa ea/el ne comportam urat si nu ne dam seama cat de rau ne va fi in viitor. Oamenii stiu sa pretuiasca pe cineva abia atunci cand nu mai este.astia sunt noi nisthe fiintze proaste dar bune la suflet. nu stim sa ne comportam deloc. dar daca se intmpla ceva suntem primii care suntem cei mai afectati ce ii s-a intamplat persoanei iubitewinking parerea meabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca suntem prosti si nu intelegem ce putem pierde