| aA123 a întrebat:

De ce ii iubim pe cei care nu ne iubesc si nu-i iubim pe cei care ne iubesc, permanent ignorindu-i?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Din orgoliu si ambitie,rau intelese si rau folosite.
Intotdeauna cel care te respinge iti va starni spiritul competitiv si dorinta sa-l cuceresti si sa-l "vezi" la picioarele tale.
E greu sa accepti ca esti refuzat,orgoliul nu-ti permite sa accepti o "infrangere" (cum,pe MINE, ma respinge?) si intri singur in capcana.
Cei care ne iubesc nu ne provoaca nici ambitia, nici orgoliul, sunt cetati cucerite deja, stim ca putem intra in ele oricand...si n-ar trebui sa-i neglijam asa niciodata.Pentru ca, intr-o buna zi, obosite, portile cetatii se vor inchide, refuzand sa ne mai astepte sa intram!
happy

| Danysan a răspuns:

Fire Umana e predispusa la asa ceva pentru ca Fetele dar si Baietii tind sa judece dupa ce vad si nu dupa ce ar fi Corect si pentru Binele lor. Prefera sa stea cu cineva care le face rau dar pentru care au Sentimente si se feresc de cei care Tin la ei cu adevarat dar pentru care" cred- ca nu au nimic in comun.Bine ca mai sunt si cazuri Fericite dar catrea asa ceva Tindem pentru ca Judecam pe Moment si nu ne gandim la ce ne-ar face Bine.

| 1234abcd a răspuns:

Nu as putea sa raspund la intrebarea asta in numele lumii intregi, o sa o fac in numele meu...de ce nu pot eu sa iubesc pe cineva care ma iubeste si prefer sa iubesc pe cineva care nu o sa ma iubeasca

personal imi e imposibil sa accept ca cineva ma poate iubi (suna ciudat laughing dar hei nu conteaza, important e sa iti raspund tie la intrebare nu ce probleme am eu pe suflet )probabil mi-ar fi mult prea usor sa accept iubirea pe care mi-o daruieste cineva... prefer sa lupt pentru aceea iubire (chiar daca stiu ca probabil nu o sa am parte de ea niciodata )

e dorinta aia de a avea ceva ce stii ca nu poti obtine ( ca atunci cand vezi o bluza sau o masina < nu stiu daca esti fata sau baiat deci de asta pun 2 chesti big grin >care costa foarte mult, exagerat de mult si nu ti-o poti permite ...desi stii asta dorinta de a o avea e din ce in ce mai mare, crescand pe zi ce trece... probabil asa e si in cazul iubiri thinking

| BellaVampire a răspuns:

happy
Suntem incapatanati!
Ai observat ca si in copilarie, daca parintii iti ziceau sa nu faci ceva, de multe ori chiar aia faceai? Asa suntem noi... sad
Iar pe cei care ii ignoram si ne sunt aproape mereu, cand dispar, regretam si plangem dar nu ne-am gandit vreodata sa ii bagam in seama. crying

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Pentru ca mereu alergam dupa frumusetea asta falsa si inselatoare, putini aleg caracter... de aceea ne chinuim si inghitim figurile si gesturile de prost gust mai tarziu in loc sa deschidem ochii inainte!
Frumusetea-i trecatoare, caracterul e etern!

| Roxanna112345 a răspuns:

Pnetru ca ne orbesc iluziile si aparentele! Dar nu e mereu asa si nu e o regula! Iubirea adevarata o vei gasi "Ce-i al tau e pus de o parte " deci nu dispera! Vei vedea ca astea sunt lucruri trecatoare!

| viataeopoveste a răspuns:

Pentru ca nu noi alege pe cine sa iubim, inima nu respecta regulile indiiferet ca persoana pe care o iubim ne face bine sau rau noi tot o iubim. Dragostea nu are limite.

| Lienerth_Tobias_1999 a răspuns:

Asta face inima. Inima decide care ți se pare persoana perfectă și corespunzătoare pentru tine. Nu trebuie să ignori pe cewi care te iubesti, doar fi aproapew de ei, părânbd că chiar îi iubesti. Ci nu continuă că iubesti persoana iubită ție.

| aaalinutzza a răspuns:

Pentru ca toti oamenii isi doresc o provocare, un fel de ''fruct interzis'' pentru care sa lupte si sa sufere! sad

| Anotherlife a răspuns:

Pentru ca ai gusturile tale in a vedea ceva in cineva, placerea se leaga in general de frumusete, aspect, statut, etc. chiar daca nu vrei, de aceea unii te ignora, iar tu ignori la randul tau, dar este vorba si dupa felul cum vorbesti si intelegi acea persoana, pentru ca poate acea persoana trateaza altfel lucrurile. Succes la o alegere corecta.