| anonim_4396 a întrebat:

De ce inima este simbolul iubirii, dar nu alt organ al omului? doar de tot organismul uman raspunde creerul, insa de ce inima?

Răspuns Câştigător
| pisicutzamik a răspuns:

Pe langa asocierea inima clinica - inima romantica, exista si o alta asociere dintre inima - minte. Astfel, inima ar fi organul cu care ai trairi, cu care simti, cu care iti pasa de lume, iar mintea este organul responsabil cu gandirea, organul cu care intelegi si organizezi lucrurile. Mintea ar fi polul rece al fiintei noastre, iar inima - cel cald.
Dar, in realitate, sentimentele nu sunt in mod necesar nearticulate, stupide, nereflectate, iar gandurile nu sunt chiar sterpe de afectivitate. Exista o coerenta, o logica a sentimentelor, dupa cum exista si un patos al ideilor. Gandirea nu e o chestiune strict intelectuala; pe de alta parte, centrele emotivitatii sunt pe scoarta, in creier.

17 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Hai sa incerc sa iti explic. Cand unui barbat ii place de o femeie, simte dragostea in penis, dar pentru ca nu e frumos sa ii spui unei femei in fata ca o iubesti din tot penisul tau, barbatii inteligenti o baga pe aia cu inima.

Ps: explicatie data in gluma, nu o lua in serios.

Ca sa raspund la intrebare, probabil este din cauza ca inima este singurul organ intern care isi face simtita prezenta in intrec corpul prin puls. Si probabil cand spui inima ca simbol al iubirii te referi la intreg corpul

Ps2: Tot un penis trebuia sa fie simbol al iubirii laughing Imi si imaginez cum ar fi fost sa porti un penis la gat pe care sa scrie love

| Vix999 a răspuns:

Daca esti interesat de lectii de biologie : daca inima nu mai merge, ce putere mai are creierul? Viata noastra inceteaza daca se opreste INIMA, nu creierul.

| Purec a răspuns (pentru Vix999):

Sa inteleg ca tu esti dovada vie ca se poate trai fara creier?

| viorel170295 a răspuns (pentru Vix999):

Ok fie, insa de ce inima este simbolul dragostei?

| Vix999 a răspuns (pentru Purec):

Purec...iar te bagi in seama alandala? Exista oameni care traiesc cu jumatate din creier. Daca creierul nu functioneaza cum trebuie poti trai. Spre exemplu partea ta de creier care ar trebui sa ofere chiar si un minim respect unei persoane de sex feminin care este si mai mare ca tine este grav avariata si tu traiesti fain frumos! Si inca ceva : lumea te poate considera destept si daca nu incerci sa-i faci pe ceilalti sa para prosti. Asta asa ca lectie de viatawinking Dar oricum, am ras la raspunsul tau asa ca mersi laughing))

| Vix999 a răspuns (pentru viorel170295):

Pentru ca in vechime, inima era considerata sursa tuturor emotiilor umane; vena dragostei, care porneste din inima, avea ca punct final degetul inelar de la mana stanga, deget pe care, in mod traditional, este purtata verigheta. Si prin asta se explica si traditia cu localizarea verigheteiwinking

| Purec a răspuns (pentru Vix999):

Eee hai nu te supara acum pe mine happy Imi cer scuze nu am vrut sa te supar.Mi-ai ridicat mingea la fileu cu raspunsul tau si am lovit. Si daca inima nu functioneaza cum trebuie poti trai linsitit. Sunt boli de inima care se trateaza. Dar fara un organ nu poti trai oricare ar fi el. Nu vreau sa ma considere nimeni destept si a fost totul doar ca urmare a raspunsului tau incorect. Daca se "opreste" creierul oricum mori te asigur. Corpul uman are la fel de multa nevoie si de creier si de inima si de ficat. Nu poti face o diferenta intre ele a importantei pe care o au. Ce e special la inima e ca o simti cum bate, nu ca ar fi mai importanta

| Vix999 a răspuns (pentru Purec):

E ho nu e cazul sa iti scoti inima din piept acum laughing Nu m-am suparat pe tine stai calm. Dar multumesc pentru al doilea raspuns care a fost considerabil mai bine venitwinking

| Purec a răspuns (pentru Vix999):

Nu o scot din piept ca fara ea mor e cea mai improtanta tongue Felicitari pentru raspunsul ala cu poza. E bestial, ai merita funda laughing

| pisicutzamik a răspuns (pentru Vix999):

laughinglaughing

| Vix999 a răspuns:

Sau daca vrei o explicatie mai simpatica :
http://1.bp.blogspot.com/....../inima.JPG

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,pai cum spui tu organismul asculta de creier, iar inima este numita motorul vietii, si nu stiu sa-ti raspund exact la intrebare, dar daca analizam fiecare parte a corpului o sa observam ca toate sunt facute cu un scop! cred ca inima este simbolul iubirii deoarece atunci cand intalnesti pe cineva care iti place inima incepe sa bata din ce in ce(simti parca o ai in gat)laughing, asta cred eu te kiss

| viorel170295 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Imi place raspunsul tau, insa as dori mai detaliat dc anume inimawinking

| viorel170295 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Daca nimeni nu imi va da pina la ora 21-00 un raspuns mai frumos ca al tau te declar cistigatoarewinking

| pisicutzamik a răspuns (pentru viorel170295):

big grin

| pisicutzamik a răspuns (pentru viorel170295):

Pe langa asocierea inima clinica - inima romantica, exista si o alta asociere dintre inima - minte. Astfel, inima ar fi organul cu care ai trairi, cu care simti, cu care iti pasa de lume, iar mintea este organul responsabil cu gandirea, organul cu care intelegi si organizezi lucrurile. Mintea ar fi polul rece al fiintei noastre, iar inima - cel cald.
Dar, in realitate, sentimentele nu sunt in mod necesar nearticulate, stupide, nereflectate, iar gandurile nu sunt chiar sterpe de afectivitate. Exista o coerenta, o logica a sentimentelor, dupa cum exista si un patos al ideilor. Gandirea nu e o chestiune strict intelectuala; pe de alta parte, centrele emotivitatii sunt pe scoarta, in creier.

| anyway18 a răspuns:

Inima este cea care te indruma.ca nu degeaba se zc ca creierul zice ceva si inima altceva.cu inima alegi multe lucruri